اینورتر

در گذشته استفاده از اینورتر فقط در برنامه های کاربری در مقیاس بزرگ مرسوم بود که بسیار هم گران به نظر می آمد اما در حال حاضر استفاده از این دستگاه ها بسیار متداول است ، حتی میتوان گفت یک دستگاه کوچک اجباری الکترونیکی است که تجهیزات الکترونیکی بسیاری به آن وابسته هستند ، که نه تنها برای تبدیل جریان مستقیم DC  به جریان متناوب  AC  بلکه همچنین به دلیل کارایی بالا ، کاهش هزینه های انرژی و برنامه های کاربردی متنوع دیگر به طور گسترده ای مورد استفاده قرار می گیرند .

کاربرد اینورتر

از جمله موارد بسیار کاربردی استفاده  در مواقع قطعی مکرر برق است که یک راه حل بسیار موثر برای جلوگیری از خرابی سیستمهای برقی است . مواردی که در آن از اینورتر استفاده میشود :

در تامین برق اضطراری در تبدیل برق خروجی به ولتاژهای مختلف و منبع تغذیه برای بالا بردن سطح فرکانس در برق اصلی ( گرمکن القایی ) برای کنترل سرعت چرخش موتور AC و کنترل برق ( درایو فرکانس متغیر ) کنترل میزان توان کشش موتور در وسایل نقلیه منتقل کردن انرژی زیاد برای مسافتهای طولانی با روش HVDC برای تبدیل جریان خروجی در پنل خورشیدی

انواع اینورتر

بسته به اولویتها ، شرایط استفاده و مشخصات خروجی ، این دستگاه ها به سه دسته طبقه بندی میشوند : خروجی موج مربعي همانطور که از نام آن پیداست ، شکل موج جریان خروجی از این نوع مبدل ها مثل مربع است.  به طور معمول، ولتاژ خروجی از موج مربعي230 ولت تا 290 ولت است، از این رو بعضی از کارشناسان استفاده از آن را در دستگاه های الکترونیکی حساس مانند کامپیوتر توصیه نمی کنند. اینورتر موج مربعي یکی از ساده ترین انواع است که باعث تغییر فاز از جریان مستقیم DC  به جریان متناوب  AC  میشود . ساختار این نوع اینورتر بسیار ساده است و با استفاده از یک سوئیچ مخصوص خاموش کردن قبل از یک مدار تقویت کننده ولتاژ ، مانند ترانسفورماتور کار میکند ،  در عین حال بسیار ارزان هستند . در تصویر زیر خروجی مدار یک اینورتر موج مربعي را مشاهده میکنید :

خروجی سينوسي اصلاح شده ( پله ای )  یا موجی شبه سینوسی ساختار اینورتر موجی سینوسی کمی پیچیده تر از  موج مربعي است، اما در مقایسه با اینورتر موجی سینوسی خالص بسیار ساده است. بر خلاف نوع موج مربعي که تغییر فاز از مثبت به منفی به طور ناگهانی انجام میشود در نوع موجی سینوسی تغییر فاز همراه با مکث است . اینورتر موجی سینوسی با اکثر تجهیزات کار می کند، هرچند کارایی یا قدرت با بعضی از آنها کاهش می یابد. موتورها، از قبیل موتور یخچال، پمپ ها، فن ها و غیره به علت راندمان پایین تر از اینورتر استفاده می کنند. شایع ترین مورد استفاده از نوع موجی سینوسی در مته است که فقط دو دور سرعت موتور دارند ، روشن و خاموش. در تصویر زیر خروجی مدار یک اینورتر موجی سینوسی را مشاهده میکنید :

خروجی سینوسی خالص مدار الکتریکی اینورتر سینوسی خالص بسیار پیچیده تر از  موج مربعي و موجی سینوسی است. اینورترهای موجی سینوسی خالص ، به شکل خالص تر جریان را انتقال می دهند. از این نوع  بسیار امن برای کامپیوتر ، لپ تاپ، شارژر باتری دوربین، شارژر تلفن همراه ، موتورهای کوچک پمپاژ و .....استفاده میکنند . در نوع موج مربعي ، هنگامی که جریان برق قطع می شود، سرعت فن کمی افزایش می یابد و موجب صدای وزوزی می شود در حالی که در اینورتر موجی سینوسی خالص، سرعت فن به همان میزان باقی می ماند و هیچ سر و صدایی ایجاد نمی کند. مزایای اینورتر سینوسی خالص اینورتر سینوسی خالص دارای مزایای متعددی نسبت به دو شکل قبلی است .

با توجه به کارایی بیشتر اما مصرف انرژی کمتری دارد . در انواع مختلف و خروجی قدرت متفاوت ، با توجه به نیاز در دسترس هستند . خروجی اینورتر موجی سینوسی خالص ، بسیار قابل اعتماد است، و در قیمتها و قابلیتهای مختلف وجود دارد. بهترین گزینه برای استفاده در تجهیزات و دستگاههای حساس هستند . زمان پشتیبان بهتری در مقایسه با  مبدل های اینورتر موجی مربع دارند . سرعت ثابت فن و بدون سر و صدا . بیشتر تجهیزاتی که در بازار فروخته می شوند برای نوع موجی سینوسی خالص طراحی شده اند .