موتور برق

موتور برق یا همان ژنراتور مولد الکتریکی که قادر است انرژی مکانیکی حاصل از سوخت بنزین، گازوئیل، گاز و نفت را به انرژی الکتریسیته تبدیل کند.

موتوربرق چیست؟

موتور برق همان موتور ژنراتور است که اصطلاحا در بازار به ژنراتورهای کوچک هواخنک و پرتابل اطلاق می گردد.

موتوربرق ها از دو قسمت اصلی موتور و دینام، جهت تولید برق اضطراری تشکیل شده اند. مکانیزم قسمت موتور آن بسته به نوع سوخت متفاوت است و موتوربرق ها با توجه به توان های مختلف می توانند کاربری مختلفی داشته باشند.

موتوربرق

کاربرد موتور برق

موتوربرق به طور کلی برای مواقع قطعی برق کاربرد دارد. ولی در برخی موارد به عنوان نیروی اصلی استفاده می‌شوند، در این مواقع از ژنراتور دائم‌کار استفاده می شود.

به طور کلی هر کجا نیاز به تامین انرژی برق داشته باشیم، از موتوربرق استفاده می‌کنیم. کاربردهای موتوربرق را می‌توانید در مراکز صنعتی، بیمارستان‌ها، هتل‌ها، منازل و... برای تامین انرژی در مواقع ضروری ببینید.

موتوربرق

انواع موتور برق

موتوربرق ها انواع مختلفی دارند، که بر اساس ویژگی های مختلف آنها دسته بندی میشوند. در ادامه موتوربرق ها را بر چند اساس دسته بندی میکنیم.

موتوربرق ها از نظر سوخت مصرفی به سه دسته تقسیم می‌شوند که هر کدام را به طور جداگانه مورد بررسی قرار می‌دهیم.

موتور برق گازسوز

ساختار موتوربرق و مکانیزم موتور رق گازسوز به گونه ای طراحی شده است که کم‌مصرف باشد، و باعث کاهش آلودگی هوا شود. این نوع ژنراتورها همچنین هزینه‌های کمتری نسبت به نوع بنزینی دارند.

موتور برق گازسوز

موتور برق بنزینی

موتوربرق‌ های بنزینی پرکاربردترین نوع موتوربرق هستند. این نوع ژنراتور برای کارکردن در مکان‌هایی که دسترسی به گاز وجود ندارد بسیار مناسب است. نکته مهمی که در میان اطلاعات در مورد موتوربرق بنزینی باید به خاطر داشته باشید این است که موتوربرق بنزینی با توجه به نوع سوخت خود گازهای اکسید کربن و دی اکسید کربن تولید می‌کند. در نتیجه، این موتورها باید در فضای باز استفاده شوند تا موجب خفگی نشوند.

موتور برق بنزینی

موتور برق دیزلی گازوئیلی

در موتورهای بنزینی سوخت به کمک جرقه شمع مشتعل می‌شود؛ اما در موتورهای دیزلی مشتعل کردن سوخت با هوا در دما و فشار معین انجام می‌شود. اطلاعات در مورد موتوربرق دیزلی نیز بسیار جالب توجه است. این مولدها حجم و صدای بیشتری دارند، اما راندمان آنها نیز بالاتر است. به همین دلیل موتورهای با قدرت بالا تنها دیزلی ساخته می‌شوند، و در مولدها با قدرت پایین از موتورهای بنزینی (موتور برق) استفاده می‌شود. در ادامه موتوربرق ها را بر چند اساس دسته بندی میکنیم.

موتور برق دیزلی

موتور برق دوگانه سوز

موتوربرق انوع موتوربرق دوگانه سوز موجود در بازار : در حال حاضر در بازار ایران دو دسته موتور دوگانه سوز وجود دارد دسته اول موتوربرق های بنزینی سوز هستند که بصورت دستی سوخت گاز اضافه شده است در این روش طبیعتا هزینه کمتری مشتری پرداخت میکند اما خوب توان موتوربرق هم حدود ۲۰ درصد افت خواهد داشت در گاز شهری به عنوان مثال اگر موتوربرق بنزینی شما ۱۸ اسب با توان ۷ کیلووات باشد زمانی که لوازم گازسوز کردن را به موتور اضافه می‌کنید توان موتور به ۵.۵ کیلووات کاهش پیدا می‌کند اما به نسبت هزینه برای اکثر مشتریان به صرفه می‌باشد. در ادامه موتوربرق ها را بر چند اساس دسته بندی میکنیم.

در دسته دوم موتوربرق های پایه دوگانه می‌باشند که سوخت اول آنها (گاز شهری city gas و گاز مایع liquid gas) است و سوخت دوم بنزین است که طبیعتا قیمت آنها دوبرابر موتورهای برق تک سوز بنزینی میباشد

نکته مهم : تمام موتوربرق های موجود در ایران سوخت پایه آنها بنزین است در نتیجه سوخت دوم باید گاز مایع باشد و با گاز شهری به خوبی کار نمی‌کند.

موتور برق استریم

انواع موتور برق بر اساس مکانیزم راه اندازی

موتوربرق ها بسه به نوع و مکانیزمی که دارند کاربرد ها و تفاوت های مختلفی دارند که در ادامه به انواع آن ها اشاره خواهیم کرد.

دستی یا هندلی 

این مکانیزم معمولا در موتوربرق‌ های بنزینی کوچک استفاده می‌شود و همان طور که از نامش مشخص است نیاز به نیروی انسانی دارد.

استارتی

در موتوربرق‌های بزرگ استفاده شده و پس از چرخاندن سوئیچ انرژی ذخیره شده در باتری، باعث روشن شدن موتوربرق می‌شود. لازم به ذکر است که در تمامی موتوربرق‌ها سیستم هندلی وجود دارد و در برخی از سیستم‌های راه اندازی موتوربرق‌ها تلفیقی از مکانیزم راه اندازی استارتی و هندلی (دستی) می‌باشد.

تابلوی برق اضطراری امر جنسی

در این مکانیزم زمانی که برق قطع می‌شود تابلو به موتوربرق فرمان روشن شدن می‌دهد. پس از گذشت حدود ۱۰ ثانیه به صورت خودکار موتور برق روشن شده و جریان الکتریسیته را وارد مدار می‌کند. این مکانیزم در ساختمان‌ها و مکان‌هایی که نیاز به وصل سریع برق اضطراری دارند مورد استفاده قرار می‌گیرد مانند بیمارستان ها و مراکز پزشکی، فروشگاه‌ها، سالن‌های ورزشی و مراکز صنعتی و غیره.

تابلو برق

انواع موتور برق بر اساس برق مصرفی

موتوربرق ها بر اساس برق مصرفی به دو دسته تک‌ فاز و سه‌ فاز تقسیم می‌شوند؛ که در ادامه به توضیح آنها خواهیم پرداخت.

موتور برق تک فاز

برق متناوبی که در پریز برق ساختمان است برق تک فاز است. در ایران از ولتاژ استاندارد ۲۲۰ ولت و فرکانس ۵۰ هرتز استفاده می‌شود.

موتور برق سه فاز

این نوع برق بر خلاف برق تک فاز، سه عدد فاز و یک عدد نول وجود دارد که توسط مینیاتوری سه فاز به سیستم وارد می‌شوند. در برق سه فاز هر زمان که جریان برق مصرفی سه فاز ۳۸۰ ولت باشد، به سادگی می‌توان از موتوربرق سه فاز متناسب با توان مورد نیاز استفاده کرد.

موتور برق دهری 6500

انواع موتور برق از نظر شاسی

یکی از رایج ترین تجهیزات برق اضطراری در ساختمان ها موتوربرق یا ژنراتور هستند که در زمان قطعی برق شهری،می تواند در مدار قرار گرفته و برق مورد نیاز را از طریق سوخت گاز، بنزین و یا گازوئیلی خود تامین کنند.

موتوربرق‌ها از لحاظ شاسی به دو دسته کانوپی دار و بدون کانوپی (اوپن) تقسیم می‌شود.

کانوپی چیست؟

کانوپی به محفظه‌ای گفته می‌شود که برای جلوگیری از صداهای ناشی از موتوربرق مورد استفاده قرار می‌گیرد که به آن اتاق سایلنت هم گفته می‌شود. ضرورت استفاده از کانوپی به علت صدای زیاد موتوربرق‌ها، مخصوصاً موتوربرق‌های بزرگ که می‌توانند یک منبع آلودگی صوتی باشند بیشتر احساس می‌گردد و دستگاه را تبدیل به موتوربرق سایلنت می‌کند. وجود کانوپی در موتوربرق در مکان‌هایی مانند ساختمان‌ها و مجتمع‌های مسکونی از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

کانوپی

موتور برق دارای جریان یکسان

اگر موتوربرق برای مکان هایی است که لوازم حساس به نوسانات برق وجود دارد، باید حتما سراغ موتوربرق هایی بروید که دارای سیستم AVR هستند. این سیستم قابلیت یکسان سازی نوسانات برق را بر عهده دارد و باعث طول عمر لوازم شما می شوند.

AVR  چیست؟

رگولاتور ولتاژ موتور‌برق بصورت یک برد الکترونیکی بر روی تابلو نصب می‌گردد که وظیفه اصلی آن کنترل ولتاژ خروجی ژنراتور می باشد که با تغیر دور موتور و کنترل آن ولتاژ خروجی را تنظیم می نماید.

در واقع به تثبیت کننده ولتاژ موتوربرق AVR یا (Automtic Voltage Regulator) گویند.

این قابلیت بر روی اکثر موتوربرق های بالای 3 کاوا استفاده می‌شود و اجازه نمی‌دهد ولتاژ موتوربرق زیاد شود و وسایل الکترونیکی شما را بسوزاند. کسانی که برای ویلا یا باغ یا سیستم های برق اضطراری موتوربرق میخرند حتما مطمئن شوند که موتور برق AVR دار خریداری نمایند.

برای ساده تر شدن موضوع می توان گفت وظیفه اصلی AVR  ، تنظیم ولتاژ خروجی ژنراتور برای سیستم می‌باشد.

رگولاتور ولتاژ

موتور برق اینورتر inverter چیست؟

اینورتر به معنای معکوس کننده بوده و دستگاه اینورتر، برق DC را به برق AC تبدیل می کند. نکته قابل توجه این است که اینورتر بدون کاستن سرعت موتور، این کار را به بهترین شکل ممکن انجام می دهد.موتوربرق اینورتری از لحاظ ظاهری به کیف دستی شباهت دارد و از وزن کمی در مقایسه با سایر مدل ها برخوردار می باشد‌. همچنین سوخت اغلب موتوربرق های اینورتری، بنزینی بوده و وزن آنها به ۲۰ کیلوگرم می رسد.

انواع موتور برق اینورتری

موتوربرق اینورتری به ۳ دسته کلی تقسیم بندی می شود که از لحاظ سایز با یکدیگر تفاوت دارند‌. پس لازم است که قبل از خرید به این نکته توجه نموده و نمونه ای متناسب با نیاز خود، خریداری کنید.

موتور برق اینورتر سایز بزرگ

 این مدل، وزن بالایی داشته و همراه چرخ ساخته و به فروش می رسد. توان موتوربرق اینورتر سایز بزرگ، ۵۰۰۰ وات به بالا بوده و با برق ۲۲۰۰ ولت می باشد. بنابراین گزینه مناسبی برای مصارف خانگی است.

موتور برق اینورتر سایز متوسط

توان تولید شده توسط این مدل از موتوربرق، بین ۲۵۰۰ تا ۴۰۰۰ وات می باشد. همچنین موتوربرق اینورتر سایز متوسط، وزن بالایی نداشته و وسایل و تجهیزات در این مدل، به طور مستقیم به موتور برق وصل می شوند.

موتور برق اینورتر سایز کوچک

این مدل از موتوربرق اینورتر، گزینه مناسبی برای روشن نمودن وسایل الکتریکی مانند شارژر و روشنایی می‌باشد.

موتوربرق اینورتر سایز کوچک، تا ۲۰۰۰ وات توان تولید نموده و میتوان به راحتی آن را جابجا کرد.

البته توصیه می کنیم که از کاربرد این مدل در فضای بسته اجتناب کنید. زیرا با انتشار گاز مونوکسید کربن، سبب مسمومیت شما می شود.

اینورتر

مزایا و ویژگی های موتور برق اینورتری چیست؟

موتوربرق های دارای اینورتر نسبت به سایر موتور برق ها مزیت هایی دارد که در ادامه به چند تا از مهم‌ترین ویژگی‌های آنها خواهیم پرداخت

مصرف سوخت پایین

یکی از مزایای مهم موتوربرق اینورتری، مصرف سوخت کم است. به دلیل اینکه موتور برق با توان مورد نیاز قابلیت تنظیم دارد، سوخت پایینی مصرف کرده و سوخت را هدر نمی دهد.

صدای کم

معمولا انواع مختلف موتوربرق ها در زمان کار کردن، صدای زیادی تولید می کنند. ولی موتوربرق های اینورتری بخاطر سیستم کارکرد موتوری که دارند، صدای بسیار کمی تولید می کنند.

تولید انرژی پاک

 وجود یک برد الکترونیکی اینورتر درون سیستم موتوربرق، سبب مصرف پایین سوخت و صدای کم آنها می شود. درنتیجه انرژی تولید شده این نوع موتوربرق، انرژی پاک بوده و سبب افزایش طول عمر دستگاه شما می شود.

تولید جریان پایدار

موتور برق اینورتر با تکنولوژی که دارد، جریان پایدارتری در مقایسه با سایر موتوربرق ها تولید می کند. پس برای وسایل الکترونیکی که به نوسانات برق حساس بوده و به یک جریان بدون نوسان نیاز دارند، مانند لپ تاپ، کامپیوتر، مدل مناسبی می باشد.

پنل USB 

وجود این پنل در موتوربرق اینورتری، سبب می شود تا بتوانید موبایل و باتری خود را با آن شارژ کنید که در سایر موتوربرق ها این قابلیت وجود ندارد.

مکانیزم عملکرد موتور برق اینورتری چیست؟

فناوری موجود در اینورتر، سبب می شود تا توان خام تولید شده از ژنراتور را گرفته و از یک ریزپردازنده مخصوص برای تسویه آن و از طریق یک فرایند چند مرحله ای، بهره برداری می کند.در اولین مرحله، دینام ژنراتور اقدام به تولید برق متناوب چند فاز ولتاژ بالا نموده و سپس برق ac را به dc تبدیل می کند. سپس برق dc از طریق اینورتر به ac تبدیل می شود. در ادامه موتوربرق ها را بر چند اساس دسته بندی میکنیم.

همان گونه که هر وسیله الکتریکی مزایا و معایب خود را دارد موتور الکتریکی AC نیز دارای تفاوت های خاصی است که ما در ادامه به تفاوت موتورهای الکتریکی (AC و DC) می پردازیم.

برای این که بدانید عملکرد یک موتور DC چگونه است باید یک مدار الکتریکی ساده را در نظر بگیرید که انرژی مورد نیاز آن توسط یک باتری تأمین می شود. زمانی که جریان الکتریکی وارد مدار می شود در اطراف خود یک میدان مغناطیسی ایجاد کرده که باعث می شود آرمیچر به طور پیوسته به چرخش در آید. یک موتور از روتور یا سیم پیچ، میله های گرافیتی، کموتاتور و استاتور که یک آهنربای ثابت و نعل شکل است تشکیل شده است.

مکانیزم عملکرد موتور برق اینورتری چیست؟

همچنین اینورتر برای اینکه برق خروجی کیفیت بالایی داشته باشد، آن را صاف و تمیز می کند. تمامی فرآیند و سرعت موتور توسط یک ریزپردازنده، تحت کنترل قرار می گیرد.به طور کلی میتوان گفت که اینورتر، جریان مستقیم برق را به جریان متناوب تبدیل می کند. نکته مهم این است که بدون کاهش دادن سرعت موتور، این کار را انجام می دهد.

موتوربرق اینورتر دار

تفاوت موتور برق اینورتر با مدل های معمولی چیست؟

یکی از تفاوت های اساسی موتور برق اینورتر با مدل معمولی، نوع جریان آنها است. در مدل های اینورتری، ابتدا جریان مستقیم DC تولید شده و سپس تبدیل به جریان AC می شود. ولی در مدل های معمولی، جریان AC به طور مستقیم تولید می شود.

مزیت جریان های تولید شده در مدل های اینورتری این است که جریانی با نوسانات کمتر تولید می شود که برای تجهیزات الکتریکی حساس به برق، بسیار مناسب می باشد.تفاوت های دیگر موتور های معمولی و موتورهای اینورتری، میزان مصرف سوخت، صدا و قدرت توان خروجی است.به طور کلی، موتوربرق معمولی برای مصارف ساعات طولانی مناسب می باشد که توان بالایی به جریان شما می دهد.

ولی در صورتیکه میزان صدا و مصرف سوخت برایتان از اهمیت برخوردار است، بهتر است که از موتوربرق اینورتری استفاده کنید. زیرا سرعت کارکرد موتور در این موتور، آهسته بوده و به انرژی زیادی برای تولید جریان نیاز ندارد. همچنین صدای کم و میزان مصرف سوخت پایینی دارد.

ساختار اجزا موتور برق

در ادامه مقاله موتوربرق چیست؟ به ساختار موتوربرق می‌پردازیم تا اطلاعات در مورد موتوربرق کامل تر شود. مهمترین اجزای تشکیل دهنده موتور برق و ساختار موتور برق عبارت اند از:

موتور engine

 این بخش از موتوربرق تامین انرژی مکانیکی را به عهده دارد. موتور(انجین) قسمت اصلی ساختار موتور برق است که در آن انرژی مکانیکی دستگاه به انرژی برق تبدیل می‌شود. این نکته را در اطلاعات در مورد موتوربرق به خاطر داشته باشید که هر قدر توان موتور بالاتر باشد، برق بیشتری تولید می‌کند.

دستگاه تولید برق متناوب آلترناتور (Alternator)

 وظیفه این قسمت از ساختار موتور برق تبدیل انرژی مکانیکی به انرژی الکتریکی است.

سیستم سوخت

سیستم سوخت در موتوربرق با توجه به اینکه سوخت موتوربرق چیست متفاوت است. این سیستم می‌تواند روی خود دستگاه یا به عنوان بخشی مجزا قرار بگیرد.

تنظیم کننده ولتاژ

وظیفه این قطعه تنظیم ولتاژ خروجی برق از موتوربرق و تبدیل AC به DC و بر عکس است.

پنل کنترل

 تنظیم و راه اندازی ساختار موتور برق به کمک پنل کنترل انجام می‌شود.

سیستم روغن کاری

 موتور و قطعات مکانیکی پس از کار به مدت طولانی دچار سائیدگی می‌شوند. برای جلوگیری از این سائیدگی از روغن استفاده می‌شود.

سیستم سردسازی

 ساختار موتوربرق در حین کار داغ می‌شوند و سیستم سردسازی وظیفه خنک کردن قطعات موتوربرق را بر عهده دارد. بیشتر موتورهای برق توسط هوا خنک می‌شوند.

خروجی‌ها

از این قسمت برق تولید شده توسط دستگاه به وسایل تغذیه کننده رسانده می‌شود. ساختار موتوربرق اکثرا شامل خروجی‌های AC و DC با تعداد مختلف هستند.

اجزای موتوربرق

نکات مهم نگهداری موتور برق

برای اینکه موتور برقی سالم داشته باشید و طول عمر دستگاه شما بیشتر شود باید به نکاتی توجه کنید که چند تا از مهم ترین آنها را در ادامه می‌بینید.

هنگامی که موتوربرق نو ؛ برای اولین بار به مدت 1 ساعت کار کرد ؛ با استفاده از پیچ تخلیه روغن، روغن موتوربرق را تخلیه نمایید  و  سپس مخزن روغن را به مقدار مناسب پر کنید.

 1. بهتر است دستگاه در محیطی خشک و تمیز نگه داری شود.
 2. از موتوربرق نباید در محیط های دارای گرد و غبار شدید ، رطوبت شدید و یا شرایط اب و هوایی سخت استفاده شود
 3. دریچه هوا موتوربرق هرگز نباید در معرض برف ، آب و یا گرد و خاک قرار گیرد.

نکته : هرگز از آب برای تمیز کردن موتوربرق استفاده نکنید. آب با کاهش مقاومت عایق های ژنراتور باعث آسیب رسانی جدی به دستگاه می شود ..

سرویس فیلتر هوا موتور برق

کثیف بودن فیلتر هوا باعث به وجود آمدن اختلال در عملکرد موتور می شود و در این صورت  موتوربرق به درستی کار نخواهد کرد. لذا بهتر است فیلتر هوا را به صورت 6 ماه یکبار تعویض کنید.
درپوش فیلتر هوا را بردارید ، فیلتر هوا را با بنزین شسته و سپس  آن را خشک نمایید.

درپوش فیلتر را قبل از نصب دوباره تمیز کنید

معمولا فیلتر ها در پی فرآیند و عملکرد کثیف شده قبل از نصب و یا تعویض فیلتر به درپوش فیلتر دقت کنید.


انبار کالا :

در صورت انبار کردن کالا به مدت بیش از 30 روز سوخت دستگاه باید تخلیه کامل شود سپس دستگاه را روشن کنید و اجازه دهید به دلیل اتمام سوخت خاموش گردد تا همه ی سوخت درون کاربرات موتور برق مصرف شود.

 1. در هنگامی که دستگاه هنوز گرم است روغن موتور را خارج کنید.
 2. سیم شمع دستگاه را جدا کرده و آن را درون پارچه ای عایق بپیچید.
 3. برای روغن کاری شدن رینگ پیستون ها و سیلندر چندین بار هندل بزنید.
 4. سطح ژنراتور را تمیز کنید و آن را در محیطی تمیز و خشک قرار دهید.
 5. از نگهداری سوخت برای فواصل زمانی طولانی خوداری کنید.
 6. در صورت زنگ زدن و یا آلودگی مخزن نگهداری سوخت آن را تعویض کنید. آلودگی سوخت می تواند باعث آسیب رسانی به سیستم سوخت رسانی و کاربراتور موتور گردد.
 7. در صورت امکان دستگاه را در محیطی سر پوشیده و بوسیله پوششی مناسب انبار کنید.

تعویض روغن موتور

در صورتی که موتور برق را نو و یا صفر تهیه کردید بهتر است هر ماه یک بار یا هر 50 ساعت کارکرد موتوربرق روغن آن را تعویض بفرماید. برای دفعات بعدی و گذشت یک ماه هر 100 ساعت یا هر 6 ماه یک بار روغن را تعویض بفرمائید.

تعویض روغن می تواند رابطه مستقیم با طول عمر موتوربرق شما نیز داشته باشد.

تعویض روغن موتور

در صورتی که موتور برق را نو و یا صفر تهیه کردید بهتر است هر ماه یک بار یا هر 50 ساعت کارکرد موتوربرق روغن آن را تعویض بفرماید. برای دفعات بعدی و گذشت یک ماه هر 100 ساعت یا هر 6 ماه یک بار روغن را تعویض بفرمائید.

تعویض روغن می تواند رابطه مستقیم با طول عمر موتوربرق شما نیز داشته باشد.

نکات مهم نگهداری موتور برق

فیلتر تهویه هوا

تمیز کردن فیلتر هوای دستگاه یکی از مهمترین روش نگهداری موتوربرق نیز می باشد که به طور استاندارد هر 50 ساعت یک بار فیلتر تهویه هوا باید با شوینده مناسب شسته شود و پس از خشک کردن فیلتر آن را در جای خود قرار دهید.

تعویض و تمیز کردن شمع موتور

معمولا شمع در موتور به دلیل احتراق و خروج دود ممکن است آلودگی دود را به خود بگیرد بهتر است برای عملکرد بهتر موتور هر 6 ماه یکبار شمع تمیز شود و سالی یک بار یا هر 300 ساعت کار شمع تعویض گردد.

تعویض شمع دستگاه به صورت سالانه باعث بهبود عملکرد موتور و کارایی بیشتر آن خواهد شد.
فاصله جرقه زن را بین (0.70-0.80) میلیمتر (مطابق شکل) در نظر گرفته و شمع را در سیلندر خود قرار دهید

مزایای استفاده از موتور برق گازسوز

این نوع از موتور برق ها در مکان هایی که دسترسی به لوله کشی گاز دارند مانند پشتیبانی UPS منازل، ویلا ها و مجتمع های مسکونی در مواقع قطع برق، بسیار مورد استفاده بوده است. در صورت استفاده از موتوربرق گازی و عدم دسترسی به لوله کشی گاز کاربردی ترین راه استفاده از کپسول گاز می باشد. موتوربرق گازسوز به دلیل نوع سوخت آن کم مصرف و کم هزینه است و آلودگی کمتری نسبت به دیگر موتور برق ها از جمله موتوربرق دیزلی و بنزینی دارد.

این نوع موتوربرق با مزیت های زیر همراه است:

 1. تامین انرژی مکانیکی این نوع موتور برق ها با استفاده از گاز مایع می باشد که سوختی با انرژی پاک محسوب می گردد و به نسبت دیگر سوخت ها دارای سازگاری بیشتر با محیط بوده و تولید آلودگی کمتری دارد.
 2. گاز نسبت به دیگر انواع سوخت ها داری هزینه ارزان تری می باشد.
 3. این نوع موتوربرق در زمان کار کردن بوی نامطبوع و بدی تولید نمی کند.
 4. سر و صدای تولید شده توسط موتوربرق گازسوز بسیار کمتر است.
 5. انتقال گاز به وسیله لوله های زیرزمینی به مکان مورد نظر بوده که به همین دلیل ذخیره سازی سوخت نیازی به مخازن جدا ندارد.
 6. سوخت این نوع موتور ها آسیبی به اجزای داخلی دستگاه وارد نمی کند که به همین منظور دوام و کارایی موتور افزایش پیدا می کند.

موتوربرق گازسوز

نحوه عملکرد موتور برق گازسوز

عملکرد و مکانیزم موتور های گازی مانند موتور های بنزینی است. یعنی مکانیزم عملکرد محفظه احتراق به وسیله شمع انجام می شود. این چرخه چهار زمانه مانند موتور بنزینی با مکش آغاز شده و هوا و سوخت وارد میکسر گاز می شود و بعد از متراکم شدن آن با بالا آمدن پیستون توسط جرقه شمع مشتعل می شود.

حرکت رفت و برگشت پیستون در موتور تبدیل به حرکت دورانی میل لنگ شده و در نهایت این حرکت دورانی جهت به حرکت در آوردن ژنراتور و تولید برق به کار می رود. همان طور که گفته شد نوع عملکرد موتوربرق بنزینی با گازی یکی است فقط با این تفاوت که در موتور های بنزینی مخلوط سوخت (بنزین و اکسیژن) در کاربراتور ترکیب می شود ولی در موتوربرق گاز سوز مخلوط سوخت و اکسیژن یا هوا در میکسر گاز انجام می گردد.

در این نوع از موتور ها طبق سوخت به کار گرفته شده که بر پایه گاز نیز می باشد، فقط کافی است موتور برق خود را توسط شیلنگ به لوله کشی گاز شهر یا کپسول گاز مایع وصل نمایید و در نتیجه یک مولد برق با سوختی ارزان و بدون آلایندگی محیطی خواهیم داشت.

نحوه عملکرد موتوربرق گازسوز

مزایای استفاده از موتور برق بنزینی

موتور برق های بنزینی به دلیل اینکه سوخت آن ها در دسترس است، یکی از انواع پرکاربرد موتور برق محسوب می شوند. با وجود اینکه نوع دیزلی این دستگاه ها برای صنعت گزینه بهتری هستند، اما موتوربرق بنزینی را می توان یک گزینه مناسب برای مصارف خانگی و کارگاه ها در نظر گرفت. در ادامه شما را به طور دقیق تر با مزایای این نوع دستگاه ها آشنا می کنیم.

 1. تهیه سوخت برای این نوع دستگاه ها بسیار آسان است.
 2. این نوع موتوربرق ها دارای قدرت بالایی هستند.
 3. گزینه مناسبی برای مصارف خانگی و کارگاه های کوچک می باشند.
 4. از پرمصرف ترین موتورها هستند که به همین دلیل هزینه نگهداری و تعمیر بالایی ندارند.
 5. قیمت آن ها به نسبت موتور های گازوئیلی مناسب تر است.
 6. اگر استفاده از آن ها صحیح باشد، طول عمر و دوام آن ها بالا خواهد بود.
 7. در هوای سرد راحت تر روشن می شوند.
 8. وزن و حجم آن ها مناسب است.
 9. سر و صدای تولید شده توسط این نوع دستگاه ها کم می باشد.

معایب موتور برق بنزینی

با وجود تمام مزیت هایی که پیش تر بیان کردیم، این نوع دستگاه ها دارای معایبی نیز هستند که در ادامه برایتان بیان کرده ایم:

 1. یکی از مهمترین ایرادات این نوع موتور برق ها، این است که آلودگی زیادی دارند که این موضوع به دلیل احتراق بنزین می باشد. در واقع این دستگاه ها دی اکسید کربن را در هوای اطراف پخش کرده که برای انسان ها و محیط زیست خطر دارد.
 2. مصرف سوخت آن ها بالا است که با در نظر گرفتن قیمت بنزین قیمت بالایی دارند.
 3. در دمای بالا گرمای زیادی از دستگاه خارج می شود که به دلیل سوختن بنزین است.
 4. این نوع دستگاه ها دارای آلودگی صوتی بالایی هستند.

موتوربرق بنزینی

مزایای استفاده از موتور برق دیزلی

موتور برق دیزلی نیز همانند نوع بنزینی، بسیار پر کاربرد می باشند، اما بر خلاف آن ها برای ایجاد احتراق از سیستم فشار زیاد استفاده می کنند. این در حای است که از شمع برای موتوربرق های بنزینی استفاده می شود. در ادامه مزایای این نوع دستگاه پرفروش را برایتان شرح می دهیم.

 1. سوخت این نوع موتوربرق ها هزینه کمتری نسبت به بنزین دارد.
 2. در تبدیل سوخت به انرژی، دارای راندمان بالایی می باشند.
 3. این نوع موتور ها با توان بالایی طراحی شده اند.
 4. استفاده از آن ها در کارهای صنعتی بسیار راحت است.
 5. برای استفاده در مناطق گرم، گزینه بسیار مناسبی هستند.
 6. در دمای بالا دارای کارکرد مناسبی می باشند.
 7. دوام و قدرت بسیار بالایی دارند.
 8. با وجود اینکه مصرف سوخت آن ها کم است، اما گشتاوری که توسط آن ها تولید می شود، بالا می باشد.
 9. خطر آتش سوزی در آن ها به دلیل اینکه برای جرقه زنی به شمع نیاز ندارند، پایین می باشد.
 10. دوام و طول عمر آن ها بالا است.
 11. هزینه تعمیر و نگهداری پایینی دارند.

معایب موتور برق گازوئیلی دیزلی

دستگاه ها نسب به هم مزایا و معایب خود را دارا می باشد این نوع دستگاه ها ممکن است تا دارای معایب زیر باشند.

 1. دارای هزینه خرید اولیه بالایی می باشند.
 2. در زمان کار کردن سر و صدای زیادی دارند.
 3. بر اثر سوخت گازوئیل ذرات معلق زیادی تولید شده که به همین دلیل هوا را آلوده می کنند.

موتوربرق گازوئیلی

در جدول زیر مهمترین مواردی که شاید برایتان سوال باشد را با هم مقایسه کرده ایم :

موتور برق مقایسه

گازی=بنزینی>دیزلی

هزینه سرویس و نگهداری

دیزلی>بنزینی>گازی

مصرف سوخت

گازی>بنزینی>دیزلی

قیمت سوخت

دیزلی>بنزینی>گازی

ماندگاری دستگاه

دیزلی>گازی>بنزینی

ایمنی دستگاه

دیزلی>گازی>بنزینی

میزان صدای خروجی

دیزلی>بنزینی>گازی

آلودگی محیط

گازی>بنزینی>دیزلی

دسترسی به سوخت

پرکاربردترین نوع موتور برق کدام است؟

موتور برق های بنزینی به نسبت دیگر انواع این دستگاه ها پرکاربردتر و پرمصرف تر هستند و برای مناطقی که به گازشهری و یا کپسول دسترسی ندارند، گزینه بسیار مناسبی هستند.
همچنین یکی دیگر از مواردی که سبب کاربرد بیشتر آن ها شده است، بازدهی و کارکرد بسیار خوبی می باشد که در مدت زمانی طولانی دارند که این عامل سبب افزایش استحکام موتور نیز گردیده است.

نکات مهم در استفاده از موتور برق

موتور برق ها هر کدام کاربرد و تفاوت هایی دارد که در ادامه به نکات مهم آن می پردازیم.

 • اندازه‌گیری میزان مصرف توان راکتیو و در صورت بالا بودن این توان امکان نصب خازن مناسب در کنار موتوربرق باعث بهبود عملکرد موتور برق خواهد بود.
 • بهترین حالت استفاده از موتوربرق در بار پیشنهادی است و استفاده از موتوربرق در حداکثر توان در زمان‌های طولانی ممکن است به موتوربرق آسیب برسد.
 • نگهداری و تعمیرات به موقع و بازدیدهای دوره‌ای به منظور حفظ بازده موتورها و تجهیزات
 • بررسی امکان استفاده از موتورهای دور متغیر بویژه برای پروانه‌ها و پمپ‌ها
 • انتخاب موتور برقی پربازده برای بهره برداری بلند مدت و متناسب با گشتاور مکانیکی مورد نیاز
 • محل استقرار موتوربرق‌ها می باید به گونه‌ای باشد که گرمای حاصل از موتورها به آسانی تهویه شود.
 • به حداقل رساندن اصطکاک سیستم‌های مکانیکی متصل به موتور برق‌ها
 • بررسی امکان استفاده از موتورهای پرمصرف در ساعات غیر پیک مصرف برق شبکه

نکات مهم در استفاده از موتور برق

تخمین توان موتور برق

 لازم به ذکر است که اگر بار شما خازنی و یا حتی ماینر است باید دقت کنید که شما به یک رگولاتور و یک بانک سلفی احتیاج دارید. توجه کنید  که تمام این محاسبه ها برای این است که شما انتخاب درستی برای خرید موتوربرق داشته باشید. زیرا اگر یک موتور برق با توان پایین و کم بخرید این موتور برق عملا به کار شما نمی آید و از طرف دیگر اگر یک موتور برق با توان خیلی بالا بخرید باز هزینه ی الکی کرده اید و پول خود را هدر داده اید. قبل از هر کاری نام مصرف کننده ها را به ترتیب بنویسید البته می توانید این دسته بندی را بر حسب تک فاز و یا سه فاز بودن آن ها بنویسید.

باید بر روی هر کدام از این مصرف کننده ها ویژگی هایشان را این که چند اسب بخار، چند آمپر و چند کیلو وات هستند را بنویسید.  از این اطلاعات می توانید برای این محاسبات کمک بگیرید برای به دست آوردن کیلو وات باید اسب بخار را در۷۳۶/ ضرب کنید. برای محاسبه ی آمپر سه فاز می توانید کیلو وات سه فاز را در ۸/۱ ضرب کنید تا عدد مورد نظر به دست بیاید. برای محاسبه ی آمپر تک فاز نیز باید ضریب کیلو وات تک فاز را در ۴/۴ ضرب کنید.

  هنوز کار تمام نشده است قطعا می دانید که موتور برق همان لحظه برق تولید می کند و به برق شهری متصل نیست شما باید توان مصرف کننده هایی که توان زیادی مصرف نمی کنند را با ضریب یک بشناسید علاوه بر این موتور های اینورتر را نیز یک در نظر بگیرید. باید موتور های الکترونیکی را که راه اندازی مستقیم دارند ۵/۲ در نظر بگیرید و هم چنین موتور های دو ضرب را ۷/۱ در نظر بگیرید‌ پس از انجام این محاسبات عدد ها را بر حسب تک فاز و یا سه فاز بودن  جمع می کنیم و بعد  از آن عدد سه فاز را به خود ۳ تقسیم می کنیم. نتیجه هر چه که شد  آن را با عدد ب  حسب ۳ فاز جمع می کنیم.  برای تبدیل عدد به KVA  نیز این محاسبات را انجام می دهیم.اگر بخواهیم کیلو وات سه فاز را به دست آوریم باید آمپر سه فاز را در ۸/۱ تقسیم کنیم و برای محاسبه KVA آمپر سه فاز بر ۴۴/۱ تقسیم می کنیم.

راهنمای خرید موتور برق

هنگام خرید موتوربرق چند نکته را باید به یاد داشته باشیم و رعایت کنیم تا خریدی بهینه داشته باشیم. در ادامه به نکات مهم اشاره خواهیم کرد.

توان مورد نیاز موتور برق

یک راه ساده برای آنکه بدانید به چه موتور برقی با چه توانی نیاز دارید مشخص کردن توان وسایلی است که می خواهید استفاده کنید. یخچال، وسایل گرمایشی- سرمایشی، تلویزیون و روشنایی، همه این وسایل توان مشخصی داند و اگر نمی دانید توان دستگاه چه مقدار است به پلاکی که روی بدنه آن نصب شده است مراجعه کنید که اطلاعات مفیدی دراختیار شما می گذارد از جمله توان مصرفی آن. نکته ای که باید توجه کنید این است که اگر تعداد وسایلی که می خواهید روشن کنید بیشتر باشد به همان نسبت به موتور برق بزرگتری نیاز پیدا خواهید کرد.

سوخت مصرفی

در حالت کلی موتور برق ها به سه صورت دیزلی (گازوئیلی) – بنزینی و گازی می باشند. با توجه به دسترسی شما به این نوع سوخت ها اولین قدم در انتخاب متناسب با نیاز خود را برداشته اید. البته قابل توجه داشته باشید که گاز سوز چندان پاسخ گوی مناسبی برای مشتریان خود در چند سال اخیر (با توجه به نوع گاز موجود در ایران) نبوده است. بنابراین بهتر است که از نوع دیزلی یا بنزینی انتخاب نمایید.

حجم کار 

قبل از اقدام به خرید ببینید حجم کار شما چه مقدار هست، برای مصارف خانگی می خواهید استفاده کنید یا برای مصارف صنعتی، اگر میزان کار شما سنگین هست شما به موتور برق دیزلی احتیاج پیدا خواهید کرد و اگر حجم کار شما سبک هست، مدل بنزینی مناسب شما می باشد .این نکته را در نظر داشته باشید که مدل دیزلی نسبت به توان مشابه مدل بنزینی مقداری گرانتر می باشد.

خرید موتوربرق

هندلی یا استارتی

به طور کلی مصرف کنندگان استارتی به خاطر آسانی در روشن شدن بیشتر راضی هستند مخصوصا کسانی که دارای سن بالایی هستند، مدل استارتی بیشتر مناسب این افراد عزیز می باشد.از نظر قیمت هم مدل استارتی نسبت به مدل هندلی مقداری گرانتر می باشد و مشتریان با توجه به شرایط و بودجه خود می توانند اقدام به خرید بکنند.

میزان صدا

موتور برق که می خواهید خریداری کنید در چه مکانی قرار است استفاده کنید آیا در نزدیکی شما بیمارستان یا دانشگاه وجود دارد اگر جواب مثبت هست شما نمی توانید هر مدلی را خریداری کنید، تمام مدل ها مخصوصا مدل دیزلی دارای صدای بالایی می باشد بنابراین اگر مدل دیزلی فقط جوابگوی کار شما می باشد باید از نوع کانوپی دار یا محفظه دار تهیه کنید که محفظه این مدل دارای عایق صدا بوده و تا حد زیادی صدا را جذب می کند و اگر قرار است مدل بنزینی خریداری کنید و معذوریت صدا را همچنان دارید می بایست مدل اینورتری یا سایلنت را تهیه کنید که به مدل کیفی معروف می باشد.

محاسبه توان مورد نیاز 

بعد از آنکه نوع موتور برق را تعیین کردید، نوبت به محاسبه توان مورد نیاز می رسد. باید توجه کنید وسایل الکتریکی دو مدل می باشد، وسایل که مجهز به موتور الکتریکی جهت تامین نیروی محرکه هستند و تجهیزاتی که از موتور الکتریکی استفاده نمی کنند. وسایل بدون دینام دقیقا طبق توانی که روی پلاک آن ها حک شده است، توان مصرف می کنند وسایلی مانند تلویزیون و لامپ جزء این دسته محسوب می شوند برای مثال لامپ 100 وات دقیقا 100 وات مصرف می کند.

مصرف برق لوازم خانگی

وسایل دارای الکتروموتور دارای دو توان هستند یک توان مصرفی و یک توان استارت، توان مصرفی طبق همان چیزی هست که روی پلاک حک شده است و توان استارت به شکل زیر محاسبه میشود:

توان مورد نیاز در لحظه استارت = 2.5 × توان مصرفی

اگر بخواهیم توان استارت یا شروع به کار توضیح بدهیم توانی هست که وسیله برقی نیاز دارد تا روشن شود و پس از آن هست که  برگردد به توان مصرفی خود،  شاید دیده باشید هنگامی که کولر را روشن می کنید در  لحظه روشن شدن جریان برق مقداری ضعیف می شود و بعد به حالت اول بر میگردد، همین توان شروع به کار  باعث می شود که مقداری جریان برق نوسان پیدا کند.

پلاک خوانی موتوربرق.

خرید بر حسب توان

شما حتما باید قبل از خرید دیزل ژنراتور یا خرید مبدل برق این موارد را در نظر داشته باشید و در صورت نیاز از افراد مجرب کمک بخواهید.

برای اطلاع از قیمت موتور برق با مشاوران ما تماس بگیرید. شماره دفتر فروش آبادیزل. در بالای سایت درج شده است.

موتوربرق ها بر اساس توان(اندازه) به چند دسته تقسیم می‌شوند :

مسافرتی کیفی

موتوربرق کیفی یک دستگاه مولد برق اضطراری کوچک است که به کمک سوخت بنزین، برق لازم برای مصارف عادی مورد نیاز شما را تامین می‌کند. این نوع موتور برق که به موتوربرق مسافرتی یا چمدانی نیز مشهور است به دلیل قابلیت حمل آسان و سیار بودن آن، کاربرد وسیعی برای کاربری‌های خانگی، ویلایی، باغ و ... پیدا کرده است. 

موتوربرق کیفی همان اینورتری است که جریان AC را به DC تبدیل می کند. منظور از AC همان جریان برق مستقیم است و جریان DC نیز همان برق متناوب محسوب می شود. نکته ای که در موتور برق های اینورتری یا همان کیفی اهمیت بسیاری دارد این است که در صورت انتقال جریان AC به DC، نباید سرعت موتور کاسته شود. علاوه بر آن بهتر است بدانید که مزیت انتقال جریان AC به DC این است که با این انتقال برق خروجی با کمترین میزان نوسان و تغییر ولتاژ تولید می شود.

موتوربرق مسافرتی

 پایین رده کوچک

این دستگاه‌ها تا حدود 2 کیلووات می‌باشند و مناسب برای لوازمی مانند یخچال کوچک،

 لپ تاپ، لامپ (5 الی 10 عدد)، شارژر گوشی و ... هستند.

موتوربرق پایین رده

 میان رده خانگی

این دستگاه‌ها معمولا دارای توانی در حدود 2 تا 3.5 کیلووات هستند که می‌توانند علاوه بر مصارف پایین رده، برای مصارفی از جمله ماشین ظرف شویی، قهوه ساز، سشوار، کولر گازی، گرمکن برق و ... مناسب باشند.

موتوربرق میان رده

بالارده بزرگ

این دستگاه‌ها که دارای توانی بالا و در حدود 7.5 کیلووات هستند، می‌توانند برای مصارفی از جمله پمپ آب، پمپ مخزن، کولر گازی با توان بالاتر و ... گزینه مناسبی باشند.

احتیاط بعد از روشن کردن موتور اجازه دهید  دور موتور ثابت شود و به مدت ۵ دقیقه صبر نمایید تا به گرمای لازم برسد.

احتیاط هرگز ظرفیت موتور را خارج از ظرفیت دستگاه بالا نبرید و وات و آمپر دستگاه را زیاد نکنید.

موتوربرق بالا رده

دسته بندی با توجه به میزان کار 

اگر شما فروشگاه دارید و در زمان قطع جریان برق اصلی،  به دنبال یک منبع برق هستید که بتوانید دستگاه کارت خوان و چند عدد روشنایی را راه اندازی کنید،خرید مدل 1 کیلووات مناسب شما می باشد. اگر برای مصارف خانگی می خواهید 3 کیلووات تا 5.5 کیلووات مناسب شما برای تامین برق خانه می باشد.

و در پایان اگر برای کار های سنگین مثل ساختمان سازی نیاز به تامین برق دارید، مدل های 8 کیلووات به بالا مناسب شما می باشد و شما میتوانید وسایلی مانند بالابر مصالح ساختمانی، بتونیر و دستگاه جوش را روشن کنید و استفاده کنید.

بهترین برندهای موتوربرق

این روزها موتورهای الکتریکی تقریباً در همه جا دیده می‌شوند. آن‌ها عناصر سازنده‌ی هر صنعت هستند و همچنین در مصارف خانگی کاربرد گسترده‌ای دارند.

هنگام خرید موتور برق باید به فاز موتور الکتریکی، جریان موتور الکتریکی، ولتاژ موتور الکتریکی، دور در دقیقه، اندازه قاب موتور و محفظه‌ها توجه کرد. 

در ادامه به معرفی چند برند معتبر میپردازیم. برندهایی از قبیل: 

برندهایی از قبیل هوندا، فیرمن، دیانا، گرین پاور، هیوندای، لیفان، پوتر، کوپ، سنسی، جیان دانگ، لانسن، استریم،  نویگیتور، کامینز، کوبوتا، دهری، سان پاور، هواسدان، یاماها، ناکایو، ایمر، آسترا، رویال،کوپر، آپولو، اپکس، لوبن، دوو، واکسون، روبین، کیپور و... 

بهترین برندهای موتوربرق

موتوربرق هیوندای

هیوندای الکتریک طیف گسترده‌ای از موتورهای فشار قوی را تولید می‌کند و بهترین آن‌ها را در اختیار مشتریان قرار می‌دهد. موتورهای فشار قوی هیوندای با استانداردهای بین‌المللی مانند IEC ، NEMA و غیره مطابقت دارند و همچنین با استفاده از پیشرفته‌ترین تکنولوژی طراحی و سیستم دقیق کنترل کیفیت تولید ساخته می‌شوند.

تاریخچه شرکت هیوندای

شرکت هیوندای از انواع شرکت های تولیدی و وابسته به آن تشکیل شده است. این شرکت قدیمی در سال 1947 توسط جانگ یونگ در کره جنوبی تاسیس شد و در ابتدا به عنوان یک شرکت ساختمانی آغاز به کار کرد.

هیوندای بعد از 66 دهه با تلاش و کوشش فراوان توانست در بالاترین استانداردهای جهانی و بین المللی تولید به بزرگترین تولید کننده جهان تبدیل شود.

نمایندگی هیوندای در ایران از سال 1389 آغاز به فعالیت کرد و اکنون یکی از برندهای مطرح در بازار ایران می باشد. شرکت هیوندای توانست در ایران بیش از 180 مرکز فروش و خدمات پس از فروش راه اندازی کند.

شرکت هیوندای تنوع بسیار زیادی در محصولات خود دارا می باشد، که یکی از این محصولات موتور برق هیوندای می باشد.

موتوربرق هیوندای

موتوربرق یاماها

موتور برق یاماها ساخت تایوان و تحت لیسانس ژاپن می‌باشد. موتور برق های یاماها از لحاظ طول عمر و از نظر قدرتمندی جزو بهترین و با کیفیت ترین موتور برق ها نیز می‌باشد. موتور برق های بنزینی یاماها مورد استفاده برای کفکش ها و باغ ها و کولر گازی ها می‌باشد زیرا دارای کیفیت بسیار بالا می‌باشند. همچنین این موتور برق دارای سیم پیچ تمام مس است و مجهز به تکنولوژی avr نیز می‌باشد.

موتوربرق یاماها

موتوربرق هوندا المکس

موتور برق بنزینی هوندا المکس ساخت ژاپن بوده و از نوع موتور هوا خنک, چهار زمانه و تک فاز می‌باشد. نوع سوخت قابل استفاده بنزین بوده و دارای فرکانس ۵۰ هرتز است. این موتوربرق ژاپنی توان ۱۵۰۰ وات دارد که در حالت اوج به ۱۷۰۰ وات هم میرسد. حجم مخزن سوخت ۷.۷ لیتر است که باعث بالا رفتن کارایی موتور در حدود ۷ ساعت می‌شود. این نوع موتو برق با وزن سبک ۲۲ کیلوگرم از نوع موتوربرق‌های کیفی و قابل حمل می‌باشد که طراحی جالبی شبیه به روغن موتور دارد. این نوع موتوربرق‌ها به دلیل داشتن کاور از نوع موتوربرق بی صدا یا سایلنت هستند.

موتوربرق هوندا (المکس)

موتور برق واکسون

کمپانی چینی واکسون برند نوظهوری است که در چند سال اخیر محصولات خود را وارد بازار کشور کرده و در چنین مدت کوتاهی توانسته است به سبب کیفیت بالا و قیمت پایین خود جای خود را در بازار باز کند و جزو انتخاب های مشتریانی شود که به دنبال موتور برق با قیمت بسیار مناسب می گردند.

موتوربرق های واکسون با وجود اینکه در چند سال اخیر وارد بازار کشور شده است اما با کیفیت بالای خود به خوبی توانسته اعتماد مشتریان را جلب کند و با تنوع بالای محصولات خود تمام نیازهای مشتریان خود را پوشش دهد.

موتوربرق های واکسون در سه سری ببزینی، دیزلی و اینورتری تولید و در رنج توان 0.8 کیلووات الی 8 کیلووات با سیم پیچ تمام مس به بازار عرضه می شود.

موتور برق واکسون

لیست قیمت انواع موتور برق دیزلی، بنزینی و گازی و همچنین خرید انواع موتور برق از سایت شرکت مهندسی آبا دیزل با بهترین قیمت و کیفیت را همراه با مشاوره کارشناسان ما تجربه کنید.  

قیمت موتور برق 

همانطور که پیشتر نیز اشاره شد موتور برق متشکل از یک ژنراتور الکتریکی و یک موتور است. موتور برق ها براساس نوع سوخت موتور طبقه بندی می شوند :

 • موتوربرق دیزلی
 • موتوربرق بنزینی
 • موتوربرق گازی
در ادامه به ویژگی‌های انواع مختلف می پردازیم تا بتوانید انتخاب مناسبی برای خرید موتور برق داشته باشید.  

قیمت انواع موتور برق دیزلی یا گازوییلی

دیزل یا گازوئیل سوخت این وسیله است. دستگاه دیزلی با سیستم احتراق داخلی کار می‌کند.  قیمت موتور برق دیزلی و نگهداری این نوع موتوربرق نسبت به موتور برق بنزینی پایین‌تر است. موتور برق دیزلی در مواردی که ظرفیت بالاتر از 5KW است کاربرد دارد. 

 در این نوع مولد برق، با فشرده سازی سوخت و هوا احتراق ایجاد می شود، اما زمانی که هوا بسیار سرد است ممکن است در مرحله فشرده سازی دمای هوا به اندازه ی کافی برای مشتعل کردن سوخت کافی نباشد در نتیجه بهتر است برای مناطق سردسیر اقدام به خرید موتور برق گاز دیزلی با گرمکن انژکتور نمایید. برای اطلاع از قیمت موتوربرق و مشاوره قبل از خرید با کارشناسان فروشگاه آبادیزل در تماس باشید.

قیمت موتور برق بنزینی

پرکاربردترین نوع موتوربرق بنزینی است. سوخت این دستگاه بنزین است از این رو به این دستگاه بنزینی گفته می‌شود. قیمت موتور برق بنزینی نسبت به سایر انواع موتوربرق ها بسیار مقرون به صرفه نیز هست. بعضی از دستگاه‌های موتوربرق‌ بنزینی با مخلوط سوخت بنزین و اتانول روشن می‌شوند پس هنگام خرید موتو برق بنزینی به این نکته توجه کنید.

قیمت موتور برق گازی

موتوربرق گازی می‌تواند با گاز CNG و LPG کار کند. طول عمر موتوربرق گازی و بی‌خطر بودن این دستگاه از جمله مزایایی است که باعث می‌شود عده ی زیادی از افراد اقدام به خرید موتور برق گازی نمایند همچنین قیمت موتوربرق گازی نسیت به امکانات آن بسیار مناسب است.

قیمت موتور برق بنزینی استارتی

موتوربرق ها را می توان از نظر سیستم روشن و خاموش شدن به موتوربرق استارتی و هندلی تقسیم بندی کرد. این مدل استارتی با دکمه استارت تعبیه شده بر روی خود به‌راحتی روشن و خاموش می‌شوند. قیمت موتوربرق استارتی در مقایسه با سایر موتور برق ها بسیار ایده آل است و به راحتی می توانید این دستگاه را خریداری نمایید.

قیمت موتور برق تک فاز 

موتوربرق تک‌فاز برای مصارف خانگی و یا مکان‌هایی که نیاز به برق 220 ولت دارند استفاده می‌شود. برای تولید برق در موتور برق تک‌فاز، جریان متناوب DC به AC تبدیل می‌شود که توان الکتریکی از طریق القای مغناطیسی انجام می‌شود. برای اطلاع از قیمت موتور برق تک فاز بنزینی و موتوربرق تک فاز با کارشناسان شرکت آبادیزل در تماس باشید.

قیمت موتور برق تک فاز 

قیمت موتور برق سه فاز بنزینی و گازوئیلی

موتور برق سه‌فاز موتور قوی‌تری نسبت به موتور برق تک‌فاز است. جریان برق در موتور برق سه فاز 380 ولت است. موتور برق‌ سه فاز به شکل اتوماتیک به سیستم برق متصل است و در لحظه قطع برق فوراً برق را در مدار به جریان می‌اندازد. قیمت موتور برق سه فاز بی صدا در مقایسه با کاربردهای آن بسیار مقرون به صرفه است و خریداران با خیالی آسوده می توانند اقدام به خرید موتور برق سه فاز نمایند.

قیمت موتوربرق چینی

حداقل 10 سالی میباشد که موتور برق های چینی وارد بازارهای دنیا شده اند. در این مدت چینی ها روز به روز کیفیت محصولات خود خصوصا موتور برق که محصولی حساس میباشد را ارتقاع داده و به کیفیت مطلوبی نیز رسیده اند، در این بین کارخانه های نیز پا را فراتر گذاشته و به استاندارهای روز دنیا رسیده بشکلی که اکنون محصولات خود را در ژاپن ، اروپا و آمریکا بفروش میرسانند. این کارخانه ها عموما” در شهر چنگ چینگ که بهترین محصولات موتوری در چین میباشد تولید میشود، مانند کارخانه هواسدان، سنسی، راتو، لانسین کارخانه های با کیفیت  و برتر چین میباشد.

قیمت موتوربرق های چینی نسبت به محصولات ژاپنی و اروپایی بسیار مناسب تر است.

تفاوت موتور برق های بنزینی و گازوییلی دیزلی و گازی

موتور برق ها هر کدام کاربرد ها و تفاوت های خاص خود را دارد در جدول زیر به مشخصات فنی موتور برق ها می پردازیم.

معیار موتور برق بنزینی موتور برق دیزلی(گازوییلی) موتور برق گازی نتیجه
راندمان(خروجی - بهینه) 

راندمان سوخت بالاتر

قیمت بالای بنزین

قیمت پایین گازوییل

آزاد کردن انرژی بیشتر به ازای سوخت کمتر

راندمان سوخت پایین تر(تولید انرژِی کمتر نسبت به مصرف سوخت)

قیمت بسیار ارزان گاز نسبت به بنزین و گازوییل

بنزینی > گازوییلی > گازی
طول عمر طول عمر کمتر به دلیل فشار ناشی از احتراق طول عمر بیشتر به دلیل فشار کمتر ناشی از احتراق طول عمر بسیار کمتر به دلیل عدم طراحی موتور برای مصرف گاز و در نتیجه مستهلک شدن موتور در دراز مدت(موتور برق های بنزینی با ایجاد تغییرات به موتور برق های گازی تبدیل می شوند) گازوییلی > بنزینی > گازی
وزن پرتابل بودن و قابلیت جابه جایی آسان تر وزن سنگین تر به دلیل حجیم بودن موتور و قابلیت جا به جایی سخت تر پرتابل بودن و قابلیت جابه جایی آسان تر بنزینی = گازی > گازوییلی
مصرف سوخت مصرف سوخت پایین تر مصرف سوخت بالاتر مصرف سوخت بسیار کم گازی > بنزینی > گازوییلی
میزان صدا ایجاد سروصدای کمتر و مناسب بودن برای مناطق مسکونی ایجاد سروصدای بیشتر به دلیل حجیم بودن موتور ایجاد سروصدای کمتر و مناسب بودن برای مناطق مسکونی  بنزینی > گازی > گازوییلی
تعمیر و نگه داری آسانی کاربری و نگه داری موتور برق های بنزینی کاربری، تعمیر و نگه داری موتور برق های دیزلی سخت تر است و نیاز به اپراتور متخصص دارد آسانی کاربری و نگه داری موتور برق های گازی بنزینی = گازی > گازوییلی
سیستم خنک کننده هواخنک هواخنک هواخنک بنزینی=گازی=گازوییلی

تفاوت موتور برق های بنزینی، گازوییلی(دیزلی) و گازی

موتور برق خانگی

موتور برق‌ خانگی های از نوع موتور برق اضطراری هستند به طوری که در زمان قطعی برق، شروع به‌کار کرده و برق تولید می‌کنند. موتور برق های خانگی در سوپرمارکت‌ها، کارگاه‌های کوچک تولیدی و... کاربرد دارد. برای خرید موتور برق خانگی با کارشناسان آبادیزل همراه باشید و از قیمت موتور برق خانگی آگاه باشید.

فروش موتور برق 

خرید موتور برق از آبادیزل یک فرصت است. آبادیزل به فروش موتور برق با یک برند خاص فکر نمی‌کند. مهم کمک به مشتری و حل مشکل است. این‌که مشتری چه مشکلی دارد و با چه موتور برقی مشکل او حل می‌شود مهم‌ترین عامل در فروش موتور برق از جانب آبادیزل است. فاکتور دیگری که آبادیزل به آن توجه می‌کند کیفیت موتوربرق است. متخصصین آبادیزل با بیش از ده‌ سال تجربه به شما کمک خواهند کرد که موتور برق با کیفیت بالا را انتخاب کنید. هنگام خرید موتور برق مهم‌ترین نکته توان خروجی مورد نیاز سیستم است. این‌که دستگاه، برق چند دستگاه را باید تامین کند؟ سوال اصلی در روش انتخاب موتور برق است.

آبادیزل ارائه‌کننده موتوربرق با بهترین قیمت در بازار است. کافی است شما قیمت موتوربرق در آبادیزل را با قیمت موتور برق در دیگر صفحات مقایسه کنید تا متوجه شوید آبادیزل مطمئن و حرفه‌ای عمل می‌کند.

برای خرید و مشاوره در مورد انواع موتور برق با ما تماس بگیرید. شماره های تماس :   ۰۲۱۳۳۹۹۲۲۹۴ - ۰۲۱۳۳۹۱۴۰۸۴

موتور برق بی صدا سایلنت

موتوربرق بی صدا یا موتور برق سایلنت به دستگاهی اتلاق می شود که در فاصله هفت متری صدایی کمتر از 70-65 دسی بل تولید کند که بر اساس این استاندارد موتور برق های کیفی، موتوربرق های اینورتری، موتور برق های کوچک مسافرتی در این دسته قرار می گیرند اما به این معنی نیست که این دسته از موتور برق ها کاملا سایلنت یا بی صدا هستند بلکه کمپانی های تولید کننده موتور برق صدای آن را به طرز چشمگیری کاهش داده اند.

همچنین این دسته از موتوربرق ها به طور معمول ابعاد و وزن کمی دارند که قابلیت حمل آن را بالا می برد، قابلیت ایجاد جریان بدون تلرانس و پایدار را دارند(اینورتری)، مصرف سوخت بسیار کم و طول عمر بالایی دارند که آنها را به گزینه ای عالی برای منازل مسکونی، بیمارستان ها، کمپینگ، پیکنیک و مسافرت ها تبدیل کرده است.

موتور برق بی صدا سایلنت

سوالات متداول

معمولا برخی از کاربران سوال هایی از مشاوران شرکت آبادیزل می‌پرسند که شاید سوال شما هم باشند. در ادامه به چند مورد از این سوالات اشاره خواهیم کرد:

چگونه باید موتوربرق مناسب انتخاب نمود؟

تجهیزاتی که می خواهیم توسط موتور برق به صورت همزمان راه اندازی کنیم را تعیین کنیم. یک لیست از میزان وات مصرفی جهت راه اندازی و عملکرد مداوم هر دستگاه تهیه می کنیم (این کار را می توانید از دفترچه راهنمای هر موتور برق تهیه کنید). میزان 10 الی 15 درصد به میزان برق مصرفی خود اضافه کنید. این نکته را در نظر داشته باشید که موتور برق انتخابی شما دارای قدرت بالاتر از کل مصرف برقی حساب شده باشد.

کدام نوع موتور برق را انتخاب کنم؟

در صورتی که برای بیمارستان ها، دیتا سنترها، مراکز امنیتی، سرور ها و دیگر مکان هایی که قطعی برق مشکلات و خطرات زیادی را به همراه خواهد داشت، بهتر است تا حتما از نوع اتوماتیک موتوربرق ها استفاده داشته باشید که در بین انواع موتور برقی که برایتان بیان شد، نوع گازوئیلی و یا دیزلی مقرون به صرفه ترین نوع می باشد.

چگونه میتوان موتوربرق را سایلنت یا بیصدا نمود؟

اولین نکته مهم در این زمینه، انتخاب موتور با توان متناسب با نیاز شما می باشد، زیرا هر چقدر توان موتوربرق بالاتر باشد، صدای آن نیز بیشتر است. قرار دادن موتور برق در فاصله دورتر از محل استفاده، قرار گیری موتوربرق در سطوح نرم مانند چمن، خاک و سطحی پلاستیکی نیز در کاهش صدا تاثیر گذارند. استفاده از موتور برق کانوپی دار و یا ساخت جعبه چوبی یا فلزی برای قرار دادن موتوربرق یکی از بهترین روش های کاهش صدا می باشد.

چگونه میتوان موتوربرق را سایلنت یا بیصدا نمود؟

آیا می توان از ژنراتور های گازسوز برای موارد مسافرتی استفاده کرد؟

ژنراتور های گازسوز غیرقابل جابجایی و حمل و نقل می باشند و نمی توان از آن ها برای موارد مسافرتی استفاده داشت.

ژنراتورهای گاز طبیعی ابزاری کارآمد برای تولید برق است. می توان از آن برای فراهم کردن سوخت ژنراتورهای قابل حمل و اضطراری استفاده کرد.و گاز طبیعی به عنوان یکی از ارزان ترین و مناسب ترین اشکال سوخت در میان خانواده سوخت های فسیلی برای نیرو دادن به ژنراتورها شناخته می شود.

از نظر قیمت، زغال سنگ تنها سوختی است که از آن ارزان تر است.یکی از بزرگترین معایب استفاده از زغال سنگ این است که منبعی کثیف برای سوخت می باشد.

گاز طبیعی عموماً به وسیله حفاری بدست می آید، همان فرایندی که برای نفت انجام می شود.گاز طبیعی به شکل مایع به مراکز نگهداری مختلف منتقل می شود و در آن ها به حالت گاز تبدیل می شود.پس از آن، از طریق خطوط لوله در دسترس قرار گرفته و می توان آن را در سیلندرهایی نیز خریداری کرد.

چگونه توان مورد نیاز خود را برای خرید موتور برق محاسبه کنیم؟

یکی از مهمترین مراحل خرید موتور برق انتخاب موتوربرق با توان مناسب است که بتواند پاسخ گوی نیازهایتان باشد. توصیه ما این است توان مصرفی تمام دستگاه های که قصد روشن کردن آنها با موتو برق را دارید با یکدیگر جمع بزنید که برای این منظور می توانید از پلاکی که روی دستگاه های برقی نصب می شود و مشخصات مختلف از جمله توان مصرفی را نشان می دهد استفاده کنید اما در نظر داشته باشید که دستگاه های که از مصرف کننده القایی (الکتروموتور) بهره می برند نیازمند دوبرابر توان مصرفی ذکر شده برای استارت خوردن هستند که شما باید توان مصرفی آنها را دوبرابر در نظر بگیرید.

 اما از جانبی محاسبه توان کل دستگاه های مصرفی به فاکتور های دیگر نیز بستگی داشته باشد که در این صورت توصیه می کنیم برای مشاوره تخصصی با کارشناسان فنی آبادیزل تماس بگیرید و راهنمایی فنی دریافت کنید تا انتخاب مناسبی داشته باشید.

آیا میتوان از موتور برق برای ماینینگ استفاده کرد؟

فرآیند استخراج ارزهای دیجیتال به نحوی است که نیازمند دستگاهی دایم کار و ساعت کاری بالا است. اما ساعت کار مداوم موتوربرق معمولا محدود است که در نمونه های بنزینی بین (5 الی 6) ساعت و در نمونه های دیزلی به 10 الی 12 ساعت می رسد.

استفاده مدوام از مولد برق در دراز مدت می تواند استهلاک موتور برق رابالا برده و باعث کاهش عمر دستگاه شود از این رو توصیه کارشناسان آبادیزل استفاده از دو دستگاه موتوربرق در کنارهم است به طوریکه ابتدا دستگاه اول را روشن و وارد مدار کنید و پس از پایان ساعت کاری استاندارد با موتور برق دوم جایگزین شود. از دیگر فاکتورهای انتخاب موتور برق مناسب ماینینگ قیمت سوخت مصرفی آن است که با توجه به قیمت پایین گاز، موتوربرق های گازی مناسب ترین گزینه از لحاظ قیمت سوخت مصرفی می باشد.

آیا میتوان از موتور برق برای ماینینگ استفاده کرد؟

بهترین موتور برق کدام است؟

یکی از متداول ترین سوال کاربران در هنگام خرید موتور برق انتخاب بهترین موتوربرق ممکن است که به طور معمول باعث سردرگمی خریداران می شود که از بین برندهای مطرح بازار و موتور برق های درجه عالی، درجه اول و درجه دوم به سراغ کدام آنها بروند. بدیهی است که برند های درجه عالی از کیفیت بسیار بالایی برخوردار هستند و پشتیبانی پس از فروش قدرتمند تر و گارانتی معتبرتری نیز دارند  اما از طرفی قیمت بالاتری نیز دارا می باشند.

کارشناسان آبادیزل مهمترین فاکتور در انتخاب بهترین موتوربرق بازار را نیاز شما می دانند و این تیتر را به مناسب ترین موتور برق مناسب شما بازنویسی می کنند زیرا در بسیاری از موارد موتور برق های درجه اول و درجه دوم نیز می توانند پاسخ گوی نیاز های شما باشند.

از این رو آبادیزل مفتخر است که با بهره بردن از کارشناسان و تکنسین های فنی خود به شما خریداران عزیز مشاوره فنی دهد و پاسخ گوی ابهامات و سوالات شما باشد و شما را در انتخاب بهترین و مناسب ترین موتور برق ممکن راهنمایی کنند فقط کافیست تا با کارشناسان ما تماس بگیرید.

بهترین موتور برق کدام است؟

خرید آنلاین موتوربرق

شرکت مهندسی بازرگانی آبادیزل با کادری مجرب و فنی شما مشتریان عزیز را در جهت خرید واکسون متناسب کسب و کارتان مشاوره فنی خواهد داد با کارشناسان ما تماس بگیرید.

انواع موتور برق ها با پلمپ کامل کارخانه در کارتن توسط پیک در تهران و توسط تیپاکس و باربری به تمام نقاط ایران در کمترین زمان ممکن ارسال خواهد شد و برای مشتریانی عزیزی که قصد خرید موتوربرق واکسون به صورت حضوری دارند ما این امکان را فراهم کرده ایم تا شما بتوانید به صورت حضوری از ما خرید کنید و پس از تست کامل دستگاه، آن را تحویل بگیرید.

شما می توانید انواع موتوربرق را از شرکت بازرگانی مهندسی آبادیزل که عامل فروش موتور برق می باشد و با بهترین قیمت به مشتریان عزیز ارایه می کند تهیه نمایید.

faq

موتور برق برای تولید انرژی الکتریکی از احتراق سوخت های فسیلی استفاده می کند که این فرآیند منجر به تولید گاز مونو اکسید کربن می شود لذا کارشناسان آبادیزل توصیه می کنند همیشه موتور برق را در فاصله ای حداقل 6 متری از فضای سکونت افراد قرار دهید.

مدت زمان استاندار برای تعویض روغن موتوربرق هر 50 ساعت یکبار می باشد اما اگر برای بار اول از موتور برق روشن می کنید توصیه می کنیم که پس از 5 ساعت کارکرد روغن آن تعویض شود و سپس هر 50 ساعت یکبار از روغن 40 اتومات برای تعویض  روغن موتور برق استفاده شود.