برد کنترل دیزل ژنراتور

برد کنترل دیزل ژنراتور یکی از تجهیزات مؤثر در افزایش کارایی ژنراتور است. سیستم کنترل دیزل ژنراتور، امری پیچیده است، به‌‌گونه‌ای که نیروی انسانی قادر نخواهد بود تنها با حواس پنج‌گانه خود این موارد را کنترل کند. به طور مثال کنترل روغن یا کنترل دمای داخلی ژنراتور پارامتری نیست که اپراتور بتواند در زمان کارکرد دستگاه آن را کنترل کند. لذا انواع برد کنترل دیزل ژنراتور طراحی و تولید شد تا با کمک این ابزار نه‌چندان بزرگ پارامترهای داخلی دستگاه مولد برق اندازه‌گیری شود.

استفاده از چنین تجهیزاتی در همه شرکت‌ها امری ضروری است و نیاز است تا مدیران و متخصصان دانش خود را درباره این نوع از تجهیزات بالا ببرند.

برد کنترل دیزل ژنراتور چیست؟

این وسیله یک نمایشگر فعال است که در تمام ساعات کار دیزل ژنراتور عملکرد دستگاه را به نمایش می‌گذارد. بسیاری از مواردی که کنترل دیزل ژنراتور در درون ماشین قرار دارد و اپراتور نمی‌تواند آن موارد را چک کند، در این صفحه نمایشگر نشان داده می‌شود. مواردی چون جریان ولتاژ، میزان فرکانس، دمای آب، دور موتور، فشار روغن و... علاوه بر نمایش، کنترل نیز می‌شود.

در واقع سیستم کنترل دیزل ژنراتور به‌گونه‌ای طراحی شده است که مقدار مجاز هر پارامتر اندازه‌گیری می‌شود و در زمانی که انحراف از این علائم صورت می‌گیرد، برد کنترل با آلارم دادن این انحراف را اعلام خواهد کرد. در بعضی از برد کنترل‌ها اگر انحراف بیش از حد مجاز شکل بگیرد، دستگاه خاموش خواهد شد.

انواع برد کنترل دیزل ژنراتور

برد کنترل دیزل ژنراتور به سه گروه تقسیم می‌شود.

برد کنترل دستی

ساده‌ترین برد کنترلر دیزل ژنراتور، نوع دستی آن است. در این سیستم برای راه‌اندازی دیزل ژنراتور لازم است از کلید روشن و خاموش استفاده کنیم.

برد کنترل اتوماتیک یا چنج اور

اسم این کنترلر مشخص‌کننده سیستم دستگاه است. این دستگاه در زمان موردنیاز، خاموش و روشن‌کردن دیزل ژنراتور را اتوماتیک انجام می‌دهد.

برد کنترل پارالل

در مواقعی که امکان اتصال دیزل ژنراتور به برق شهر یا امکان اتصال دیزل ژنراتورها به یکدیگر وجود دارد از برد کنترلر پارالل استفاده می‌شود. نام دیگر این سیستم برد کنترلر سنکرون است.

کاربرد برد کنترل دیزل ژنراتور

به عقیده بعضی از متخصصین، کنترلر دیزل ژنراتور مغز ژنراتور است. نظارت بر کارکرد تمام اجزای دیزل ژنراتور برعهده سیستم کنترل دیزل ژنراتور است. شرح جزئی‌نگر بر عملکرد دستگاه این‌گونه بیان می‌شود:

 • محافظت از موتور ژنراتور
 • نظارت بر فشار روغن، درجه حرارت داخلی دیزل ژنراتور، فن‌های خنک‌کننده
 • نظارت بر جریان ورودی برق، ولتاژ خروجی و فرکانس موتور
 • آلارم دادن و اخطار به اپراتور در صورت خطای عملکردی اجزاء دیزل ژنراتور
 • قطع و خاموش‌کردن دستگاه در صورت آلارم برد امرجنسی دیزل ژنراتور

معمولاً برد کنترل دیزل ژنراتور به سیستم‌های کامپیوتری هوشمند نصب می‌شوند تا در صورت هرگونه خطا عملکرد دستگاه متوقف شود تا از هزینه خرابی جلوگیری شود.

قیمت برد کنترل ژنراتور و نحوه انتخاب

برای انتخاب برد کنترلر دیزل ژنراتور به چند عامل باید توجه کرد:

 1. خرید دیزل ژنراتور به سیستم کاربری و تعداد دیزل ژنراتور مورد استفاده در محل بستگی دارد. این‌که چند دیزل ژنراتور در مجموعه استفاده می‌شود , قرار است دیزل ژنراتور توسط اپراتور یا سیستم کنترل شود، خرید کنترل برد تفاوت خواهد داشت.
 2. از آنجا که کنترل برد قطعه الکترونیکی است، کیفیت قطعات بر قیمت برد دیزل ژنراتور تأثیر می‌گذارد. کنتاکتورها، رله‌های فرمان و کلیدهای اتوماتیک از جمله اجزای کنترل دیزل ژنراتور هستند که باعث تغییر قیمت در کالا می‌شود. معمولاً از برندهای دیگر قیمت بالاتری دارد.
 3. استاندارد IP یکی دیگر عواملی است که در زمان خرید برد کنترل دیزل ژنراتور تأثیرگذار است. این استاندارد بیانگر نفوذ آب و گرد و غبار به دستگاه است. عدد IP بالاتر نفوذ کمتری خواهد داشت.

فروش برندهای مختلف برد کنترل دیزل ژنراتور

در حال حاضر برندهای مختلفی در بازار وجود دارد؛ اما بهترین و کاربردی‌ترین برندها در حال حاضر عبارت است از:

 • برد دیزل ژنراتور انکو: سیستم این دستگاه مبنی ‌بر میکروپروسسور است که در دو ولتاژ تک‌فاز و سه‌فاز کار می‌کند. این دستگاه دارای سه حالت عملیاتی دستی، اتوماتیک و Test and off کار می‌کند.
 • برد دیزل ژنراتور دیتاکام: این برد دیزل ژنراتور در مدل‌های مختلف و متفاوت در بازار عرضه شده است. در حال حاضر در فروشگاه آبادیزل 18 مدل از این دستگاه عرضه شده است.
 • برد دیزل ژنراتور دیپسی: این دستگاه در دو مدل سنکرون و پارالل دیزل ژنراتور و مدل برد امرجنسی دیزل ژنراتور در بازار عرضه شده است. مدل‌های سنکرون دیپسی یکی از دقیق‌ترین و مدرن‌ترین سیستم‌های نظارتی در جهان است.

خدمات پس از فروش برد کنترل دیزل ژنراتور

قطعات الکتریکی بیشتر از هر تجهیزات دیگری در معرض خرابی قرار دارند. نوسانات الکتریکی، نفوذ آب و گرد و غبار از جمله مواردی است که سبب خرابی بردکنترل دیزل ژنراتور می‌شود. شرکت آبادیزل در راستای خدمت‌رسانی به مشتریان خود تعهد خود را بعد از فروش نیز حفظ کرده و در کنار مشتریان خود خواهد ماند تا در صورت بروز عیب در برد کنترل دیزل ژنراتور راهنمایی و اقدامات عملی را طبق تعهدات خود انجام دهد.

faq

در سایت آبادیزل، 4 نوع برد کنترل دیزل ژنراتور موجود است: plc hmi دلتا، برد دیزل ژنراتور انکو، برد دیزل ژنراتور دیتاکام و برد دیزل ژنراتور دیپسی. 

برای ثبت سفارش خود و بهره مندی از خدمات مشاوره رایگان هنگام خرید برد کنترل دیزل ژنراتور و آگاهی از قیمت انواع برد کنترل دیزل ژنراتور با ما تماس بگیرید. شماره های تماس: ۰۲۱۳۳۹۹۲۲۹۴ – ۰۲۱۳۳۹۱۴۰۸۴