دیزل ژنراتور

قیمت دیزل ژنراتور و انواع مختلف این محصول با معتبرترین برندهای روز دنیا در فروشگاه آبادیزل به فروش می رسد. برای دربافت مشاوره رایگان هنگام خرید ژنراتور برق دیزلی با آبادیزل همراه باشید.  

دیزل ژنراتور چیست؟

دیزل ژنراتور یا ژنراتور گازوییلی دستگاهی متشکل از یک موتور دیزلی و یک ژنراتورالکتریکی می باشد که با احتراق گازوییل، انرژی مکانیکی را به انرژی الکتریکی تبدیل می کند و به عنوان منبع تولید کننده برق شناخته می شود که در نبود برق شهری می تواند انرژی الکتریکی مورد نیاز ما را تامین کند.

اجزای دیزل ژنراتور

از دیزل ژنراتور به عنوان منبع تامین برق اضطراری، هنگام قطعی برق شهری در اماکنی مانند بیمارستان ها، دیتاسنترها، فروشگاه ها یا ساختمان های مسکونی و اداری استفاده می شود. همچنین این دستگاه های مولد برق هنگامی که دسترسی به برق شهری میسر نیست نقش بسزایی دارند و به عنوان منبع تامین برق دایم درصنعت، کشاورزی و راه سازی مورد استفاده قرار می گیرد.

شرکت فنی مهندسی آبادیزل با بیش از 12 سال تجربه وارد کننده و تامین کننده انواع دیزل ژنراتور در توان های مختلف از بهترین برند های جهان می باشد و محصولات خود را در سطح کشور به مشتریان عزیز ارایه می دهد. همچنین این شرکت با بهره بردن از کارشناسان خبره خود مشتریان گرامی را در زمینه خرید دیزل ژنراتور و فروش دیزل ژنراتور مشاوره فنی می دهد و آنها در هنگام خرید دیزل ژنراتور با دانش فنی خود یاری می کند.

قطعات اصلی دیزل ژنراتور

دیزل ژنراتورها با توجه با برند، رنج توان یا کاربرد آن می توانند شکل و ظاهری متفاوتی داشته باشند اما به طور پیش فرض از یک پیکربندی واحد تشکیل شده اند که اصلی ترین بخش های آن موتور و ژنراتور آن می باشند.

در ادامه این مطلب به سراغ قطعات اصلی دیزل ژنراتور و اجزای تشکیل آن خواهیم رفت و به بررسی هر کدام خواهیم پرداخت.

 قطعات دیزل ژنراتور

 1. موتور دیزل (Diesel-Engine)
 2. ژنراتور(Alternator)
 3. مخزن سوخت (Foul Tank)
 4. رگلاتور ولتاژ (Automatic Voltage Regulator)
 5. سیستم خنک کننده و اگزوز (Cooling System)
 6. سیسستم های روان کاری
 7. شارژر باتری (Charger)
 8. کنترل پنل (Control Panel)
 9. شاسی دیزل ژنراتور

1.موتور دیزل

موتور دیزلی یکی از مهمترین بخش های دیزل ژنراتور و منبع انرژی مکانیکی ورودی می باشد. به طوریکه احتراق سوخت در سوپاپ های موتور باعث حرکت پیستون ها و در نتیجه تولید انرژی مکانیکی می شود که این انرژی مکانیکی تولید شده از طریق میل لنگ به ژنراتور منتقل می شود.

میزان توان موتور و اندازه قدرت آن رابطه مستقیمی با حداکثر توان خروجی ژنراتور دارد و باید در هنگام کوپله دیزل ژنراتور به تناسب توان موتور و ژنراتور توجه شود.

در هنگام خرید دیزل ژنراتور انتخاب موتورخوب به عنوان یکی از اجزای اصلی  تشکیل دهنده دیزل ژنراتوربسیار اهمیت دارد و ضروری است که به فاکتور های نظیر کشور و شرکت تولید کننده موتور، نوع و ساختار موتور توجه ویژه ای داشته باشید.

موتورهای دیزلی از نظر ساختار به صورت زیر می باشند.

 • موتورهای دیزلی با سرسوپاپ واقع در سرسیلندر(Overhead Valve  یا OHV )
 • موتورهای دیزلی با سرسوپاپ واقع در بدنه موتور (Over Valve none  یا non-OHV)

موتورهای دیزلی OHV نسبت به موتورهای دیزلی None-OHV کارکردی بهتری دارند و به دلیل طراحی جدیدترخود، مکانیزم ساده تر، کیفیت بالاتر، میزان تولید صدای کمتر و خروجی گازهای تولیدی آن نیز پایین می باشد که همه این مزایا کاربران را در هنگام خرید دیزل ژنراتور به سمت موتورهای دیزلی OHV سوق داده است.

2. ژنراتور

ژنراتور، دینام یا آلترناتور به عنوان یکی دیگر از اجزای اصلی دیزل ژنراتور وظیفه تولید انرژی الکتریکی از انرژی مکانیکی را  بر عهده دارد.

اجزای ژنراتور

الترناتور دیزل ژنراتور داری بخش های زیر می باشد:

 • روتور: روتور به صورت مستقیم به شفت متصل است و با چرخش خود یک میدان مغناطیسی دوار تولید می کند
 • استاتور: استاتور بخش ثابت و داخل غلاف است که مجموعه ای از هادی الکتریکی در سیم پیچ، روی یک هسته آنی می باشد.
 • شفت: شفت به عنوان واسط بین میل لنگ و روتور عمل می کند و باعث اتصال این دو بخش می شود.
 • یاتاقان
 • شاسی

فرآیند تولید برق در الترناتور بدین شکل است که انرژی مکانیکی از طریق میل لنگ به شفت منتقل می شود و شفت به عنوان واسط باعث چرخش روتور می شود. با چرخیدن روتور یک میدان مغناطیسی در حال حرکت بر روی استاتور تولید می شود که موجب اختلاف ولتاژ بین سیم پیچ های استاتور و در نتیجه تولید جریان متناوب در خروجی دیزل ژنراتور می شود.

یکی دیگر از مباحث بسیار مهم در انتخاب ژنراتور سیستم تحریک آن می باشد که می تواند تاثیر زیادی روی عملکرد دایم دیزل ژنراتور داشته باشد.

ژنراتور های به لحاظ ارتباط سیم پیچ تحریک بهه برد کنترل ولتاژ به دو دسته

 • ژنراتورهای ذغالی: در این ژنراتورها رینگ های در اطراف روتور قرار دارد که ولتاژ تحریک از طریق ذغال به سیم پیچ تحریک خواهد رسید.
 • ژنراتورهای اکسایتری: در این ژنراتورها  انتهای ژنراتور همانند یک ترانسفورماتور به صورت القایی ولتاژ بر روی رتور القا می شود و از این رو برد کنترل ولتاژ به سیم پیچ اولیه تحریک در استاتور وصل و به صورت القایی ولتاژ در رتور القا می شود.

ژنراتور های اکسایتری معماری جدید تری نسبت به ژنراتورهای زغالی دارد از این کارشناسان آبادیزل با بیش از 12 سال سابقه در زمینه خرید و فروش و کوپله دیزل ژنراتور به شما توصیه می کنند که به سراغ دیزل ژنراتورهای اکسایتری بروید.

3. سیستم سوخت (Foul Tank)

مخزن و سیستم سوخت در دیزل ژنراتور وظیفه تامین و انتقال سوخت را برعهده دارد. مخزن سوخت در دیزل ژنراتورهای کوچک به طور معمول در کنار پایه شاسی قرار دارد اما برای دیزل ژنراتور های سایز بزرگ تر نیازمند نصب مخرن سوخت خارجی به صورت جداگانه هستید.

4. رگلاتور ولتاژ (Automatic Voltage Regulator)***

رگولاتور ولتاژ یا AVR قطعه الکترونیکی کوچکی است که روی ژنراتور نصب می شود تا بر برق خروجی نظارت کند. برق خروجی ژنراتور با توجه با دور موتور می تواند متفاوت باشد و از طرف نیازمندیم تا بر برق خروجی ژنراتور کنترل داشته و مطابق استاندارد های تعیین شده برق خروجی را تنظیم کنیم از این رو از این قطعه الکترنیکی استفاده می کنیم تا به طور خودکار ولتاژ ترمینال خروجی الکتریکی ژنراتور در پارامتر های از پیش تعیین شده استاندارد حفظ کنیم.

5.سیستم خنک کننده و اگزوز (Cooling System)

دیزل ژنراتور از احتراق گازوییل برای تولید انرژی مکانیکی استفاده می کند که این انرژی مکانیکی از طریق ژنراتور به انرژی الکتریکی تبدیل می شود از این رو استفاده مداوم از از دیزل ژنراتور باعث افزایش دمای اجزای آن خواهد شد در نتیجه استفاده از یک سیستم خنک کننده قدرتمند که بتواند گرمای حاصل را مهار کند بسیار اهمیت دارد.

سیستم خنک کننده دیزل ژنراتور

بیش از90 درصد دیزل ژنراتورها از سیستم آب خنک برای کاهش دمای ایجاد شده استفاده می کنند و آب در میان سیلندر جریان پیدا می کند و بعد جذب گرمایی ایجاد شده از موتور خارج می شود.

موارد ضروری برای کاهش دمای دیزل ژنراتور

 • سطح مایع خنک کننده به صورت روزانه بررسی شود
 • تمیز کردن سیستم خنک کننده و پمپ بعد از 600 ساعت کارکرد
 • تمیزکردن فیلتر هوای پس از 2400 ساعت کارکرد
 • ایجاد فضای استاندارد برای تهویه دیزل ژنراتور و در دسترس بودن هوای آزاد
 • گازهای تولیدشده توسط دیزل ژنراتور که از اگزوز خارج می شوند باید به نحوی درستی به فضای آزاد منتقل شوند

6. سیسستم های روان کاری

دیزل ژنراتور از قطعات و بخش های متحرکی ساخته شده است که برای عدم ایجاد اصطکاک بین قطعات و افزایش طول عمر آن ضروری است که سیستم روانکاوی آن به درستی کار کند از این رو نیازمند است که اپراتور دستگار هر 8 ساعت میزان سطح روغن دستگاه را بررسی کند تا از میزان استاندارد کمتر نباشد و همچنین روغن آن نیز پس از 500 ساعت به صورت مرتب تعویض شود.

7.شارژر باتری (Charger)

شارژر باتری دیزل ژنراتور یکی از اجزای تابلو برق دیزل ژنراتور می باشد که وظیفه کنترل و نظارت بر خروجی برق باتری و در صورت لزوم شارژ آن را دارد از این رو بسیار اهمیت دارد که باتری توسط دیزل ژنراتور به طور متناسب با ولتاژ آن شارژ شود.

8.کنترل پنل (Control Panel)

کنترل پنل دیزل ژنراتور شامل ابزارهای کنترل و مدیریت دیزل ژنراتور می باشد که اپراتور می تواند از طریق این قسمت کارکرد بخش های مختلف دیزل ژنراتور را مدیریت کند و بر ولتاژ خروجی دیزل ژنراتور نظارت داشته باشد.

شما می توانید از طریق کنترل دیزل ژنراتور

 • خاموش و روشن کردن دیزل ژنراتور: شما می توانید از طریق کنترل پنل دیزل ژنراتور نحوه خاموش و روشن شدن آن را مدیریت و در زمان قطعی برق به طور خودکار ژنراتور را روشن و وارد مدار کنید.
 • کنترل کارکرد موتور: با استفاده از ابزارهای اندازه گیری و سنسورهای دستگاه می توان پارامترهای نظیر فشار روغن، سرعت چرخش موتور، مدت زمان روشن بودن، درجه حرارت مایع خنک کننده و ولتاژ باتری را اندازه گیری کنید.
 • کنترل کارکرد ژنراتور: کنترل پنل جریان خروجی، ولتاژ و فرکانس ژنراتور را اندازه گیری و مدیریت می کند.

9.شاسی دیزل ژنراتور

در نهایت تمام اجزای دیزل ژنراتور بر روی یک شاسی قرار می گیرد و بر اساس کاربرد آن می تواند به صورت قابل حمل یا ثایت باشد.

کاربردهای دیزل ژنراتور

امروزه با گسترش سیستم برق رسانی در دنیا دسترسی به برق سه فاز یا تک فاز برای کاربران به راحتی میسر شده است اما این سیستم هنوز به طور کامل پاسخ گوی تمام نیاز های کاربران نیست و با قطعی سیستم برق رسانی یا خارج شدن از محدوده تحت پوشش آن عملا دسترسی ما به آن قطع می شود و در چنین شرایطی دستگاه های تولید کننده برق وارد عمل می شوند که دیزل ژنراتورها یکی از مناسب ترین انتخاب ها در چنین شرایطی می باشند.

کاربرد دیزل ژنراتور

 • کاربرد دیزل ژنراتور در منازل مسکونی، ساختمان ها و ادرات: قطعی های مکرر برق در واحد های مسکونی، ساختمان ها و ادارات و در نتیجه خاموش شدن دستگاه های برقی می تواند باعث به وجودآمدن دردسری های متعددی شود از این رو یکی از کاربردهای دیزل ژنراتور تامین برق اضطراری ساختمان ها و ادارات می باشد.
 • کاربرد دیزل ژنراتورها در بیمارستان ها و مراکز حساس: تامین برق اضطراری بیمارستان ها و دیتا سنترها از اهمیت ویژه ای برخورد است زیرا در صورت قطعی برق و عدم تامین آن باعث وارد شدن آسیب های جبران ناپذیری می شود از این رو وجود چند دستگاه مولد برق به صورت همزمان برای این مراکز توصیه می شود.
 • کاربرد دیزل ژنراتور در صنعت غذایی: وجود دیزل ژنراتورها در صنایع غذایی به علت تامین برق یخچال ها، فریزها و محفظه های نگهداری مواد غذایی از اهمیت ویژه ای برخوردار است.
 • کاربرد دیزل ژنراتور در صنایع کشاورزی: برق مورد نیاز صنایع کشاورزی به دلیل فاصله از شهر می تواند توسط دیزل ژنراتورها تامین شود و دستگاه های نظیر پمپ های ابیاری، تراکتورها و خرمن کوب ها را به کار بیندازد.
 • کاربرد دیزل ژنراتورها در صنایع معادن: از دیگر کاربردهای دیزل ژنراتورها تامین برق معادن برای استخراج مواد معدنی و منابع طبیعی می باشد.

انواع دیزل ژنراتور

دیزل ژنراتور با توجه به مکان و میزان برقی که تامین می کنند به دو دسته زیر تقسیم می شوند.

 1. دیزل ژنراتور اضطراری(استندبای/Standby):  دیزل ژنراتور اضطراری برای تولید جریان الکتریکی مورد نیاز در زمان قطعی برق مورد استفاده قرار می گیرند و زمانی که جریان برق شهری قطع شود این نوع دیزل ژنراتور وارد مدار می شوند و برق مورد نیاز را تامین می کنند.
 2. دیزل ژنراتورهای دایم کار(پرایم/ Prime): این نوع دیزل ژنراتورها کامل ترین نوع در بین دیزل ژنراتورها به شمار می روند و مناسب استفاده طولانی مدت و دایم می باشند. دیزل ژنراتورهای دایم کار قادر هستند تا با متوسط انرژی و توان مصرفی خود برای مدت زمان بسیار طولانی به کار خود ادامه دهند و برق مورد نیاز شمار ار تامین کنند. دیزل ژنراتورهای دایم کار زمانی که به برق شهری دسترسی ندارید یا به یک منبع دایم تولید انرژی الکتریکی نیازمند هستید مورد استفاده قرارمی گیرند و از مصرف سوخت پایین تر و راندمان بالاتری برخوردار هستند.

خرید دیزل ژنراتور

انتخاب و خرید دیزل ژنراتورمناسب که پاسخ گوی نیازهایتان باشد و برق مورد نیاز شما را تامین کند یکی از چالش هایی است که اکثر کسانی که تصمیم به خرید دیزل ژنراتور دارند با آن مواجه می شوند و از آنجایی که انتخاب دیزل ژنراتور مناسب به عواملی مختلفی بستگی دارد این فرآیند را سخت تر نیز می کند.

انتخاب دیزل ژنراتور با توان ضعیف تر می تواند پاسخ گویی برق مورد نیاز دستگاه هایتان نباشد و از طرفی خرید دیزل ژنراتور با توان قوی تر از میزان لازم می تواند باعث هدر رفت هزینه و اسهلاک قطعات در طولانی مدت شود. از این رو در ادامه این مطلب به بررسی مهم ترین فاکتورهایی که باید در هنگام خرید دیزل ژنراتور به آن توجه ویژه داشته باشید می پردازیم.

 • بارالکتریکی مصرفی دیزل ژنراتور: بار الکتریکی مصرفی دیزل ژنراتور مورد نیازتان از اهمیت ویژه ای برخوردار است و نیاز است که بار مصرفی تمام دستگاه های برقی که دیزل ژنراتور قرار است برق آنها را تامین کند محاسبه کنید.

برای این منظور لازم است تا لیستی از دستگاه های مصرف کننده تهیه کنید و به دو دسته سه فاز و تک فاز تقسیم کنید وهرکدام را به صورت جداگانه محاسبه کنید . مطابق با عدد به دست آمده اقدام به تهیه دیزل ژنراتور نمایید.

 • انتخاب ژنراتور: دیزل ژنراتورها برای پوشش نیازهای مختلفی طراحی می شوند که می تواند برای تامین برق اضطراری باشد و در صورت قطعی برق وارد مدار شود یا برای تامین برق به صورت دایم مورد استفاده قرار گیرد از این رو الزامی است که باتوجه به نیاز دایم یا اضطراری به سراغ انتخاب دیزل ژنراتور بروید.
 • شرایط آب و هوایی و ارتفاع از سطح دریا: توان اعلام شده در کاتالوگ دیزل ژنراتوربه طور پیش فرض در شرایط استاندار محاسبه و اعلام می شود(25 درجه سانتی گراد و هم تراز با سطح دریا)  و به ازای هر 1000 متر افزایش ارتفاع امکان کاهش توان دیزل ژنراتور بین 5 الی 15 درصد وجود دارد.
 • خدمات پس از فروش گارانتی معتبر: گارانتی معتبر موتور و ژنراتور، خدمات پس از فروش دستگاه، دسترسی و تامین قطعات دستگاه و تعمیر پذیری بالای دیزل ژنراتور به دلیل قیمت بالای محصول و مولد جریان برق از همیت ویژه ای برخوردار است از این رو انتخاب موتور و ژنراتور از برندهای معتبر و قابل اطمینان بسیار مهم است.

قیمت دیزل ژنراتور در فروشگاه آبادیزل

 هنگام خرید موتور برق دیزلی به نوع موتور ژنراتور و برند آن نیز توجه کنید، چرا که این دو عامل تعیین کننده قیمت دیزل ژنراتور است اما در نظر داشته باشید قیمت ژنراتور برق دیزلی با توجه به نوسانات بازار متغیر است و نمی توان برای این محصول قیمت مشخصی را در نظر گرفت.

  آبادیزل یکی از معتبرترین فروشگاهی است که شما می توانید با اطمینان خاطر اقدام به خرید ژنراتور برق دیزلی نمایید. آبادیزل با سابقه طولانی در تأمین قطعات دیزل ژنراتور و انجام مشاوره‌های تخصصی جهت خرید ژنراتور دیزلی اطمینان‌بخشی را برای شما ایجاد خواهد کرد. آبادیزل آماده اعزام کارشناس جهت مشاوره قبل از خرید و فروش دیزل ژنراتور برای شرکت‌ها و صنایع است. انبار بزرگ شرکت و تأمین قطعات یدکی در همه زمان سبب خواهد شد تا شما همیشه با آبادیزل بدرخشید. برای بهره مندی از خدمات مشاوره رایگان هنگام خرید ژنراتور برق دیزلی و آگاهی از قیمت ژنراتور برق دیزلی با ما تماس بگیرید.

شماره های تماس : ۰۲۱۳۳۹۹۲۲۹۴ – ۰۲۱۳۳۹۱۴۰۸۴