راهنمای خرید موتور برق پمپ کف کش

انتقال آب وظیفه اصلی دستگاه پمپ کف کش است و امروزه علاوه بر مصارف کشاورزی که کف کش آب را از انتهای مخازن بالا می‌آورد، در آپارتمان‌ها و منازل مسکونی نیز از آن استفاده می‌شود. استفاده از چنین وسیله‌ای در مجتمع مسکونی، اداره و سازمان‌ها گویای یک واقعیت است، اینکه خراب شدن پمپ مساوی با قطع شدن آب برای ساکنان ساختمان‌ها خواهد بود؛ لذا واجب است که در هر شرایطی پمپ کار کند. برای همین واجب است برای جریان دائمی آب و کارکرد دائمی پمپ کف کش، از موتور برق استفاده شود.

موتور برق، وسیله‌ای است که انرژی مکانیکی را به انرژی الکتریکی تبدیل می‌کند و معمولاً انواع متفاوتی دارد. مثلاً موتور برق‌های پرتابل نمونه‌ای از ژنراتورها هستند که در ساختمان‌ها استفاده می‌شوند یا موتور برق‌های دائمی، در کارخانه‌ها به کار گرفته می‌شود. در ادامه، اینکه کدام موتور برق مناسب کفکش است، مسئله‌ای است که باید به آن پرداخته شود.

موتور برق برای کفکش

نوع سوخت، مقدار توان، میزان سروصدای تولیدی و تعداد فاز مناسب موتور برق ازجمله مسائلی است که در زمان خرید موتور برق برای پمپ کف کش باید در نظر گرفته شود.

دلایل نیاز پمپ کفکش به موتور برق

پمپ کفکش، حاوی الکتروموتور است که این الکتروموتور برعکس موتور برق که نیروی مکانیکی را تبدیل به جریان الکتریکی می‌کند، نیروی الکتریکی را تبدیل به نیروی مکانیکی می‌کند و نیروی الکتروموتور موجب می‌شود تا پمپ چرخیده و آب را برای نقاط دیگر ارسال کند. هر لحظه قطعی برق موجب قطع کامل آب خواهد شد، برای همین لازم است جریان برق به طور دائم در الکتروموتور باقی بماند.

دلیل دیگر استفاده از موتور برق برای پمپ کف کش مصرف انرژی است. انتقال آب به طبقات بالای مجتمع یا انتقال آب از مخزن یک چاه به کل مزرعه نیاز به نیروی بالای پمپ دارد که گاهی این نیرو توسط برق شهری تأمین نمی‌شود. همچنین اگر از برق شهری برای پمپ کف کش استفاده شود، هزینه برق بسیار بالا خواهد بود؛ لذا نیاز است تا از موتور برق برای کف کش استفاده شود.

انتخاب موتور برق مناسب برای پمپ کفکش

حال که دانستیم چرا باید از موتور برق مناسب کفکش استفاده کنیم، نیاز است تا یک مدل مناسب را انتخاب کنیم. امروزه در بازار، انواع مختلف آن در مارک‌ها و برندهای مختلف موجود است، برای همین نیاز است تا بهترین آن را انتخاب کرد. درنتیجه برای انتخاب بهترین آن، باید به نکات خاصی مانند توان موتور برق و تعداد فاز مورد نیاز توجه کرد.

بیشتر بخوانید: تفاوت پمپ و الکتروپمپ چیست؟

توان مصرفی موتور برق برای پمپ کفکش

منظور از توان موتور برق، میزان انرژی است که توسط آن تولید می‌شود و این انرژی موجب استارت و راه‌اندازی وسایل برقی می‌شود. برای این‌که بدانیم چه میزان توان برای پمپ ‌کفکش نیاز است باید میزان توان پمپ کفکش را بدانید.

روی بدنه پمپ کفکش پلاکی نصب شده است که یکی از مندرجات آن میزان توان مصرفی پمپ کف‌کش است. البته این امکان وجود دارد که به‌جای توان، میزان آمپر و ولتاژ پمپ روی آن نوشته شده است؛ اگر این‌چنین بود باید میزان توان را از فرمول زیر به دست آورد.

P=V*I

نکته‌ای که در زمان خرید موتور برق برای پمپ کف کش باید به آن توجه کرد، توان مصرفی بالای کفکش در زمان راه‌اندازی است. کف‌کش برای راه‌اندازی به نیرویی بالاتر از حد توان مصرفی نوشته شده روی پلاک نیاز دارد. به‌طور مثال اگر روی پلاک میزان توان مصرفی یک کیلووات نوشته شده است، برای راه‌اندازی باید از موتور برقی استفاده کرد که توان تولیدی آن 5 یا 6 کیلووات است.

انتخاب موتور برق با توجه به تکفاز یا سه فاز بودن پمپ کفکش

برای انتخاب موتور برق کف کش باید به تعداد فاز پمپ نیز دقت کرد. معمولاً پمپ‌های کف کش تک فاز یا سه فاز هستند که در مقام مقایسه پمپ تک‌فاز توان کمتری برای بالا کشیدن آب نیاز است. این پمپ‌ها اصولاً در مکان‌هایی به کار گرفته می‌شوند که چاه عمق کمتری داشته یا نیاز نیست آب ارتفاع زیادی را طی کند، برای همین از پمپ کفکش تک فاز استفاده می‌شود. لذا پمپ کف کش تک فاز نیاز به توان مصرفی کمتری داشته و می‌توان از موتور برق توان پایین استفاده کرد.

نکاتی در رابطه با استفاده از موتور برق به همراه پمپ کفکش

اگر قصد خرید موتور برق را دارید بهتر است نکات مهم زیر را رعایت کنید:

  • یک موتور برق برای استارت خوردن نیاز به انرژی دارد. این انرژی از سوختن بنزین، گازوئیل یا گاز به دست می‌آید. بنابراین، اگر موتور برق در مکانی سربسته استفاده می‌شود، لازم است به خطر مسمومیت در اثر تولید گاز مونوکسید کربن توجه کنید. حتماً از هواکش استفاده کنید تا گازهای سمی از محیط خارج شوند.
  • قبل از روشن کردن پمپ، موتور برق را روشن کنید و بعد از خاموش کردن پمپ، آن را خاموش‌ کنید.
  • موتور برق‌های اضطراری معمولاً به ‌صورت دستی یا اضطراری استارت می‌خورند، اما مدل‌هایی نیز در بازار وجود دارد که به ‌محض قطع مدار استارت خورده و پمپ کف کش را مجدد در مدار قرار می‌دهند. اگر پمپ در مکان دور از دسترس استفاده می‌شود توصیه می‌شود که از موتوربرق اتومات استفاده کنید.
  • به میزان صدای موتور برق توجه کنید، معمولاً دارای سروصدای زیاد هستند؛ لذا اگر از این وسیله در مجتمع مسکونی استفاده می‌کنید میزان صدای تولید شده از آن را رصد کنید.‎

کلام پایانی

در انتخاب موتوربرق هماهنگ با پمپ کفکش دقت کنید. مثلاً پمپ کفکش فلوتردار با موتور برق بنزینی کارایی مناسبی ندارد؛ لذا قبل از خرید حتماً با پشتیبان فروش موتوربرق صحبت کنید. همچنین، در بازار برندهای مختلفی وجود دارد، بنابراین از برندی خرید کنید که پشتیبانی به ‌موقع و توان تأمین قطعات یدکی را دارد.

بیشتر بخوانید: گاورنر دیزل ژنراتور چیست؟

همچنین بخوانید
بهترین مدل های موتور برق برای جوشکاری یکی از علل های پیش روی هر جوشکاری که دسترسی به برق ندارد و یا می خواهد برق مورد نیاز دستگاه خود را از طریق یک ژنراتور تامین کند. اگر نوسانات برق ناشی از آمپر کشیدن دستگاه جوش برای فرآیند جوشکاری موجب آسیب رساندن به سایر تجهیزات و دستگاه شود، نقش پررنگ تری می گیرد. در ادامه با انواع آن ها آشنا خواهید شد.
در صورتی که دسترسی به برق نداشته باشید و نیاز خواهد بود تا از یک منبع برق و یا موتور برق مناسب برای کف کش خود استفاده نمایید. بسیاری از عزیزانی که با ما در تماس هستند نمی دانند که برای کف کش خود باید چه موتور برقی انتخاب نمایند. در این مقاله سعی داریم تا به شما عزیزان در انتخاب بهترین مدل موتوربرق برای پمپ کفکش، لجنکش، چاه و استخر کمک کرده باشیم تا بتوانید به صورت هر چه دقیق تر و مناسب تر موتور برق مناسب برای پمپ کفکش را انتخاب نمایید.
پمپ کفکش یا پمپ EPS از لحاظ ظاهری و عملکرد شبیه به پمپ های توربین عمودی است .اساس کار یک موتور الکتریکی راندن پمپ و افزایش انرژی جنبشی سیال است. پمپ کفکش از لحاظ عملکرد ظاهری شامل یک پمپ گریز از مرکز با یک شافت عمودی است که فشار مایع خروجی آن وابسته به چرخش پروانه ها است.
تیلر یکی ابزارآلات و ماشین آلات کشاورزی پر کاربردی است که در باغ ها و مزارع کشاورزی مورد استفاده قرار می گیرد از تیلر برای تبدیل لایه سخت خاک به بستر نرم و برای کاشت گیاه استفاده می شود. تیلرها نوعی از تراکتور ها هستند که دارای دو چرخ می باشند. و می توانند عملیات کاشت، داشت و برداشت را انجام دهد.

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید

captcha


امتیاز: