کمپرسورهای گریز از مرکز

 كمپرسورهاي گريز ازمركز بعد از كمپرسورهاي تناوبی پرمصرف ترين كمپرسورها در صنايع هستند. به ويژه به عنوان كمپرسور مورد استفاده در فرآيندها در رده اول قرار دارند. حال اگر به جاي تعداد، توان مصرفي و یا ظرفیت معيار انتخاب قرار گيرد ، كمپرسورهای گريز از مركز بالاترين سهم را در فرآيند تراكم گازها در صنايع به خود اختصاص مي دهند.

در طول ٤٠ سال اخير به لحاظ ابعاد نسبي كوچكتر و وزن كمتر (درمقايسه با كمپرسورهاي تناوبي)، بارشد وتوسعه صنايع ، بكار گيري از كمپرسورهاي فوق در فرآيندها بيشترين توجه را به خود معطوف داشته است . پائين بودن بار وارده بر روي فوندانسيون در اين كمپرسورها موجب گرديده تا در نصب آنها به فوندانسيون كوچكتر وسبكتري نياز باشد.

در قدمهاي اوليه ساخت اين كمپرسورها، راندمان آنها بسيار پائين بوده و قدرت رقابت با كمپرسور هاي تناوبي رانداشتند. ولي در مناطقي كه قيمت انرژي پائين باشد (نظير كشورما ) مي تواند سهم بزرگي را در بازار فروش كمپرسورها برای خود اختصاص دهد.

                                کمپرسورهای گریز از مرکز

افزايش قيمت انرژي در سالهاي ١٩٧٠ هرچند كه تا حدودي موجب محدوديت انتخاب اين كمپرسورها شد ولي زمينه مناسبي بود تا بر روي افزايش راندمان اين كمپرسورها اصلاحات بنيادي صورت بگیرد. از سوي ديگر نياز به افزايش قابليت اعتماد(Reliability)در بهره گيري از كمپرسور خود كمك بزركي براي توسعه بازار فروش كمپرسورهاي گريزازمركز شد .

چرا كه در بسياري از موارد اين كمپرسورها قادر بودند بدون نياز به هرگونه تعمير اساسي به مدت سه سال درواحدهاي مربوطه درحال كار باشند و اين زمان در بعضي از موارد حتي به ٦ سال نيزمي رسيد. عامل فوق به لحاظ كاهش عوارض زيانبار توقف خط توليد جهت تعميرات و بويژه در واحدهاي بزرگ دليل خوبي بود تا اين نوع كمپرسورها نگاههاي متخصصان صنايع را متوجه خود سازند، و همين جا بود كه قابليت اعتماد، عنصر اوليه انتخاب كمپرسورها شد تا قيمت انرژي .در طرحهاي اوليه، از اين كمپرسورها براي مواقعي كه فشار مورد نياز كم و دبي زياد مورد نظر بود، استفاده مي شد.

در سالهاي اوليه دهه ١٩٣٠ در صنايع فولاد از اين كمپرسورها براي كوره هاي ازنوع (Blast Furnace) استفاده مي شد. درهمين دوران استفاده از اين كمپرسورها براي كشيدن گازهاي حاصل از تبديل ذغال سنگ به كك در كوره هاي كك مرسوم گرديد. در سالهاي پاياني دهه ١٩٣٠ صنايع تبريد براي تهويه مطبوع ساختمانها، استفاده از اين كمپرسورها را به لحاظ كوچكي ابعاد و پائين بودن ميزان لرزش وفوندانسيون مورد نياز دردستور كارمهندسين تاسيسات قرار گرفت.

بالارفتن ظرفيت واحدهاي صنعتي و ارزان بودن قيمت انرژي دليل خوبي بود تا بهره گيري از اين كمپرسورها در صنايع در سالهاي دهه ١٩٥٠ رشد بيشتري داشته باشد كمپرسورهاي گريزازمركز براي دبي 1700تا 1000000 مترمکعب در ساعت ساخته می شوند. بديهي است  كه به همين خاطر استفاده از اين كمپرسورها دردبي هاي كم كه چندان اقتصادينیستند، نتوانست موفقيت چنداني را كسب نمايد . نسبت تراكم قابل دسترسي در كمپرسورهاي يك طبقه گريزازمركز به حدود ٣ نيز مي رسد ولي در كمپرسورهاي گريزازمركز چند طبقه كه براي هواويا ازت به كارگرفته مي شوند، مقدارآن كمتر از ٢ مي باشد.

بیشتر بخوانید: دستگاه متراکم کننده گازها چیست؟ 

همچنین بخوانید
بهترین مدل های موتور برق برای جوشکاری یکی از علل های پیش روی هر جوشکاری که دسترسی به برق ندارد و یا می خواهد برق مورد نیاز دستگاه خود را از طریق یک ژنراتور تامین کند. اگر نوسانات برق ناشی از آمپر کشیدن دستگاه جوش برای فرآیند جوشکاری موجب آسیب رساندن به سایر تجهیزات و دستگاه شود، نقش پررنگ تری می گیرد. در ادامه با انواع آن ها آشنا خواهید شد.
در صورتی که دسترسی به برق نداشته باشید و نیاز خواهد بود تا از یک منبع برق و یا موتور برق مناسب برای کف کش خود استفاده نمایید. بسیاری از عزیزانی که با ما در تماس هستند نمی دانند که برای کف کش خود باید چه موتور برقی انتخاب نمایند. در این مقاله سعی داریم تا به شما عزیزان در انتخاب بهترین مدل موتوربرق برای پمپ کفکش، لجنکش، چاه و استخر کمک کرده باشیم تا بتوانید به صورت هر چه دقیق تر و مناسب تر موتور برق مناسب برای پمپ کفکش را انتخاب نمایید.
پمپ کفکش یا پمپ EPS از لحاظ ظاهری و عملکرد شبیه به پمپ های توربین عمودی است .اساس کار یک موتور الکتریکی راندن پمپ و افزایش انرژی جنبشی سیال است. پمپ کفکش از لحاظ عملکرد ظاهری شامل یک پمپ گریز از مرکز با یک شافت عمودی است که فشار مایع خروجی آن وابسته به چرخش پروانه ها است.
تیلر یکی ابزارآلات و ماشین آلات کشاورزی پر کاربردی است که در باغ ها و مزارع کشاورزی مورد استفاده قرار می گیرد از تیلر برای تبدیل لایه سخت خاک به بستر نرم و برای کاشت گیاه استفاده می شود. تیلرها نوعی از تراکتور ها هستند که دارای دو چرخ می باشند. و می توانند عملیات کاشت، داشت و برداشت را انجام دهد.

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید

captcha


امتیاز: