تلفات الکتروموتور ها

کل تلفات الکتروموتور ها شامل چهار قسمت عمده می باشند که عبارتند از : تلفات آهنی شامل تلفات هیسترزیس و تلفات فوکو ( جریان های سرگردان ) می باشد.

میزان تلفات هیسترزیس به نوع و ترکیب هسته ها (ورق های فولادی) بستگی دارد و بخش دیگر یعنی تلفات فوکو (یا تلفات جریان های سرگردان) است.

میزان تلفات آهنی در تعیین مقدار ضریب توان موتور مؤثر است. تلفات آهنی در بار کم افزایش یافته و از این رو منجر به ایجاد ضرایب توان کم می شود.

خرید الکتروموتور ها


انواع تلفات در الکتروموتور ها

ما در این مقاله سعی می کنیم به تمامی سوالات ذهنی شما در رابطه با تلفات الکتروموتور ها بپردازیم.

 1. تلفات مربوط به بار هرز که میزان تلفات آهنی در تعیین مقدار ضریب توان موتور مؤثرمی باشد. تلفات آهنی در بار کم افزایش یافته و از این رو منجر به ایجاد ضرایب توان کم می شود. موتور القائی حتی در بار کامل نیز ضریب توان نسبتا" ضعیفی دارد مثلا" بین 8/0 تا 9/0 پس فاز می باشد. لذا به لحاظ اقتصادی لازم می باشد تا جائی که میسر است در انتخاب مناسب و همسازی موتور با بار دقت کافی به عمل آید تا راندمان های کم و ضرایب توان ضعیف به حداقل ممکنه برسند. موتورهای کوچک در مقایسه با موتورهای بزرگتر مشخصه های ضریب توان ضعیف تری دارند و لذا در تأسیساتی که موتورهای کوچک زیادی به کار گرفته شوند احتمال کاهش ضریب توان وجود دارد. تلفات آهنی شامل تلفات هیسترزیس و تلفات فوکو ( جریان های سرگردان ) است. میزان تلفات هیسترزیس به نوع و ترکیب هسته ها (ورق های فولادی) بستگی دارد و بخش دیگر یعنی تلفات فوکو (یا تلفات جریان های سرگردان) می باشد.

 2. تلفات مسی که به میزان تلفات گرمائی شناخته می شود و متناسب با مجذور جریان بار است.
 3.  تلفات اصطکاکی ( یا تلفات مکانیکی ) و تلفات سیم پیچی که مستقل از میزان بار و مقدار آن ثابت است.
 4.  تلفات آهنی ( تلفات مغناطیس کنندگی یا تلفات هسته ) که مقدار آن به ولتاژ بستگی دارد بنابراین برای هر موتور خاصی مستقل از میزان بار آن ثابت است

انواع تلفات در الکتروموتور ها

تلفات متغیر

لذا به لحاظ اقتصادی لازم است تا جائی که میسر باشد در انتخاب مناسب و همسازی موتور با بار دقت کافی به عمل آید تا راندمان های کم و ضرایب توان ضعیف به حداقل ممکنه برسند. موتورهای کوچک درمقایسه با موتورهای بزرگتر مشخصه های ضریب توان ضعیف تری دارند و لذا در تأسیساتی که موتورهای کوچک زیادی به کار گرفته شوند احتمال کاهش ضریب توان وجود دارد.

 • به این تلفات تلفات مسی نیز گفته‌ می‌شود.
 • این تلفات به دلیل جاری شدن جریان در سیم پیچ های استاتور و روتور اتفاق می‌افتد.
 • با تغییر بار، جریان در سیم پیچ روتور و استاتور نیز تغییر می‌کند و از این رو این تلفات نیز تغییر می‌کند. بنابراین این تلفات، تلفات متغیر نامیده می‌شوند.
 • تلفات مسی با انجام آزمایش روتور قفل شده در موتور القایی سه فاز بدست می آید.
 • عملکرد اصلی موتور القایی تبدیل یک نیروی الکتریکی به نیروی مکانیکی است. در طی این تبدیل انرژی الکتریکی به انرژی مکانیکی ، نیرو در مراحل مختلف جریان می‌یابد.
 • این جریان نیروکه در مراحل مختلف وجود دارد با نمودار جریان نیرو (نمودار توان موتور)نشان داده‌می‌شود.
 • همانطور که همه ما می دانیم ورودی موتور القایی سه فاز تغذیه سه فاز است. بنابراین ، منبع تغذیه سه فاز به استاتور موتور القایی سه فاز داده‌می‌شود.
 • اجازه دهید ، Pin = نیروی الکتریکی که به استاتور موتور القایی سه فاز داده‌می‌شود،
 • VL = ولتاژ خط  اعمالی به استاتور موتور القایی سه فاز
 • IL = جریان خط،
 •  Cosφ = ضریب توان موتور القایی سه فاز.
 • نیروی برق (توان) ورودی به استاتور ، Pin = √3VLILcosφ
 • بخشی از این توان ورودی برای تأمین تلفات استاتور که تلفات آهن استاتور و تلفات مسی استاتور‌است، استفاده‌می‌شود.
 • توان باقیمانده یعنی (انرژی الکتریکی ورودی – تلفات استاتور) به عنوان ورودی روتور به روتور اعمال‌می‌شود.

تلفات متغیر


برای کسب اطلاعات بیشتر راجع الکتروپمپ یا پمپ چیست؟ به مقاله مراجعه کنید.


بنابراین

(ورودی روتور) = P2  ، Pin – تلفات استاتور (تلفات مس استاتور و تلفات آهن استاتور).

به طور مثال روتور مجبو راست این ورودی روتور را به انرژی مکانیکی تبدیل کند اما این ورودی را بطورکامل نمی‌توان به خروجی مکانیکی تبدیل کرد زیرا تلفات روتور را تأمین می‌کند.

همانطور که در ابتدا توضیح داده شد، تلفات روتور از دو نوع تلفات آهن روتور و تلفات مس روتوراست.

از آنجا که تلفات آهن به فرکانس روتور بستگی دارد، که هنگام چرخش روتور بسیار اندک‌است، بنابراین معمولاً نادیده گرفته‌می‌شود. بنابراین ، در روتور فقط تلفات مسی روتوراست.

بنابراین ورودی روتور باید این تلفات مس روتور را تأمین‌کند. پس از تأمین تلفات مسی روتور ، قسمت باقیمانده از ورودی روتور ، P2 به توان مکانیکی ، Pm تبدیل می‌شود.

بگذارید Pc تلفات مسی روتور باشد،

I2 می‌تواند جریان روتور تحت شرایط کار باشد،

R2 مقاومت روتور است،

 قدرت مکانیکی ناخالص (Pm) توسعه یافته‌است.

 • Pc = 3I22R2
 • Pm = P2 – Pc

اکنون این نیروی مکانیکی ایجاد شده توسط شافت به بار داده‌می‌شود اما برخی از تلفات مکانیکی مانند اصطکاک و تلفات بادگیر نیز اتفاق می‌افتد.

بنابراین ، قدرت ناخالص مکانیکی توسعه یافته باید این تلفات را نیز تأمین‌کند.

قدرت خروجی خالص ایجاد شده در شافت، که در نهایت به بار داده‌می‌شود Poutاست.

Pout =  Pm  تلفات مکانیکی (از تلفات اصطکاک و بادگیر)

Pout توان شافت یا توان مفید نامیده‌ می‌شود.


برای کسب اطلاعات بیشتر راجع تفاوت موتورهای الکتریکی AC و DC به مقاله مراجعه کنید.


راهنمای خرید الکتروموتور

ما در این مقاله یک تحلیل جامع راجب تلفات الکتروموتور ها و کاربرد های آن پرداخته ایم.

امیدوارم که این مقاله مورد پسند و استفاده شما عزیزان قرار گرفته باشه شما می توانید برای خرید یا اطلاعات بیشتر با

کارشناسان ما که تجربه بالایی در این زمینه دارند مشورت کنید. تا از بهترین و مناسب ترین نوع الکتروموتور برخوردار شوید.

برای اطلاعات بیشتر با شماره های درج شده در بالای سایت تماس بگیرید.

راهنمای خرید الکتروموتور

همچنین بخوانید
الکتروموتور ها و ژنراتور ها یکی از پر کاربردترین نوع مولد نیرو در صنعت و تکنولوژی هستنند. که ما در ادامه به تفاوت الکتروموتور و ژنراتور می پردازیم. الکتروموتور ها از لحاظ ساختار و سیستم تفاوت چندانی با سایر الکتروموتور ها ندارند. تفاوت آن ها بیشتر در ظاهر و بدنه و نحوه قرارگیری اجزای بیرونی و داخلی آن می باشد.
امروزه یکی از مهم ترین انرژی های مورد استفاده بشر انرژی الکتریسیته می باشد. با تبدیل انرژی الکتریسیته می توان انرژی های مختلف نظیر انرژی های گرمایی و مکانیکی و .. مورد نیاز زندگی را به دست آورد. تبدیل این انرژی به وسیله تجهیزات مختلفی صورت می گیرد. که یکی از این تجهیزات که به کمک آن می توان انرژی الکتریسیته را به انرژی مکانیکی تبدیل کرد الکتروموتور می باشد. الکتروموتور ها انواع مختلفی دارند که در ادامه به تفاوت الکتروموتور عمودی و افقی و کاربرد های آن اشاره خواهیم کرد.
استفاده از موتورهای الکتریکی امروزه در بسیاری از صنایع مانند نیروگاه‌های ذخیره تلمبه‌ای یا در وسایلی مانند پیشرانه‌های کشتی یا در وسایل خانگی مانند ماشین‌های ظرف‌شویی و حتی در مدل‌های اسباب‌بازی کودکان رایج است. در این مقاله قصد داریم شما را با تفاوت موتور الکتریکی AC و DC آشنا کرده و انواع این دو موتور را برای شما بازگو کنیم.
پمپ، وسيله مكانيكي است كه انرژي مكانيكي، را به سيال منتقل نموده و فشار آن را بالا مي برد تا اين فشار براي غلبه بر اصطكاك‌هاي سيال با بدنه لوله، شيرآلات، ديواره كانال،مصرف شود وسيال به محل مورد نظر منتقل شود. 

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید

captcha


امتیاز: