ژنراتور

  • Share it:

ژنراتور چیست؟

Generator

مبدل های انرژی که انرژی مکانیکی را به انرژی الکتریکی جریان متناوب تبدیل می کنند ژنراتور نام دارند که در توان های کوچک بصورت ژنراتورهای تک فاز و در توان های صنعتی به صورت سه فاز ساخته می شوند. ساختمان ژنراتورها از دو قسمت ساکن (استاتور) و متحرک (روتور) تشکیل شده است. قسمت متحرک ژنراتور می تواند توسط نیروی کارگر، ماشین های محرکه مکانیکی از قبیل موتور یا توربین آبی و یا توربین بخار  و توربین گازی بحرکت درآید. در مراکز تولید برق ژنراتورهای سه فاز مورد استفاده قرار می گیرند که در نیروگاه دیزلی نیروی محرکه ماشین های دیزلی است. در نیروگاه های اتمی و حرارتی ماشین حرکت توربین های بخار هستند و در نیروگاه های هیدرولیکی ماشین حرکت توربین های آبی (پلتن-فرانسیس، کاپلان) بکار گرفته می شوند.به دلیل اینکه در قدرت های متوسط و بزرگ، گرفتن جریان القا شد بزرگ است، برای جلوگیری از جزقه زدن قطب ها، ژنراتور را به صورت داخلی می سازند، یعنی قطب ها متحرک هستند و بر روی روتور قرار می گیرند (عکس ماشین های جریان دائم) و سیم پیچ القا کننده در شیارهای ساکن استاتور جای می گیرد و سرسیم های استاتور، ولتاژ القا شده را در اختیار مصرف کننده قرار می دهند.

موازی کردن ژنراتورها

ژنراتورهای تک فاز و سه فاز سنکرون را می توان به صورت موازی یکیدیگر به خط مشترکی وصل کرد و مجموع توان حاصله را به یک خط انتقال داد.

شرایط مهم موازی کردن ژنراتورها عبارتند از:

۱- فرکانس ژنراتورها یکسان باشد

۲- ولتاژ هر دو ژنراتور یکسان باشد

۳- تساوی فازها و ترتیب آنها (در سه فاز) یکسان باشد

برای شرایط ۱ و ۲ از فرکانس متر و ولت متر استفاده می شود. برای تحقق شرط سوم یعنی تساوی فاز و ترتیب توالی از دستگاه سنکرونسکپ استفاده می شود.

برای موازی کردن ژنراتورها ابتدا فرکانس آنا را با تغییر دور یکسان می کنند.سپس ولتاژ ژنراتور (دومی) که باید با ژنراتور اولی (متصل به شبکه) موازی شود را با تنظیم جریان تحریک، مساوی ولتاژ ژنراتور اول می کنند و سپس بمحض آنکه لحظه تساوی فازها توسط سنکزونسکپ مشاهده شود کلید مربوط به ژنراتور دوم را به شبکه وصل می کنند.

تذکر مهم- وقتی دو ژنراتور بطور موازی بر روی شبکه مشترکی کار می کنند، برای قطع کردن یکی از دو ژنراتور می بایست  ابتدا قدرت آن را با تنظیم جریان تحریک به صفر رسانید و سپس با استفاده از رگولاتور مغناطیسی، شدت جریان (غیر مؤثر) را نیز صفر کرد و سپس ژنراتور را از خط خارج کرد.

 

 

تفکیک محصولات آبادیزل

با استفاده از بخش زیر میتوانید محصولات آبادیزل را که بر اساس تفکیک محصولات مشخص شده مشاهده کنید.