ابعاد اتاق دیزل ژنراتور

  • Share it:

حتی قابل اطمینان ترین دیزل ژنراتورها بعد از هزاران ساعت کار نیاز به تعمیرات دارند . حال باید دید آیا اتاق مورد استفاده دیزل ژنراتور برای جدا سازی موتور یا بقیه تجهیزات فضای کافی دارد ؟ ممکن است برای جابجایی تجهیزات سنگین دیزل ژنراتورها نیاز به استفاده از جرثقیل داشته باشید آیا محدوده مورد استفاده شما این امکان را دارد ؟ برای دانستن جواب در مورد ابعاد اتاق دیزل ژنراتور شاید لازم باشد اول  به استانداردهای جهانی در خصوص تجهیزات الکتریکی نگاهی بیاندازیم .

ابعاد اتاق مورد نیاز تاسیسات برقی طبق استاندار جهانی

طبق قوانین انجمن آتش نشانی ( NFPA ) و استاندارد جهانی برق ( NEC ) فضا و ابعاد مورد نیاز سیستم های الکتریکی باید به شیوه ای محاسبه شود که ۲ نفر بتوانند در آن تردد کرده و در صورت نیاز ابزار را به یکدیگر منتقل کنند . بسته به اینکه محل استقرار تجهیزات در یک یا دو طرف اتاق هستند فضای بین تجهیزات ۶۰۰ ولت یا کمتر بین ۱ تا ۱.۳ متر است . و تجهیزات بیش از ۶۰۰ ولت نیاز به فضای ۱ تا ۴ متر دارند . اتاقهایی که سرویسهای ۱۲۰۰ آمپر یا بیشتر در آن نگهداری میشوند نیاز به ۲ درب خروج اضطراری دارند . و البته در خصوص دیزل ژنراتور تمامی این موارد بعلاوه نکاتی دیگر را باید در نظر گرفت .

ابعاد اتاق دیزل ژنراتور

فضای مورد نیاز برای اتاق دیزل ژنراتور

بطور خلاصه برای استقرار دیزل ژنراتور و محاسبه ابعاد اتاق دیزل ژنراتور و فضای مورد نیاز آن باید به این نکته توجه کرد که فضای بین ژنراتور و دیوار نباید کمتر از عرض ژنراتور باشد . ابعاد اتاق دیزل ژنراتور باید به گونه ای باشد که کارگران فنی در صورت نیاز بتوانند به راحتی قادر به تعمیر یا تعویض سر سیلندر ، منیفولدها، لوله های اگزوز و باقی تجهیزات باشند . اتاق مورد استفاده باید برای استفاده از جرثقیل زنجیره ای یا جرثقیل با سرنشین فضای کافی داشته باشد . در طراحی ابعاد اتاق دیزل ژنراتور باید محلی نیز برای تجهیزات خنک کننده ، تجهیزات کوآگنتاسیون و تجهیزات ضد صدا و ضد لرزش در نظر گرفت .

جهت برآورد و محاسبه ابعاد اتاق دیزل ژنراتور به نکات زیر توجه نمایید :

  •  اندازه تجهیزات همراه ژنراتور شامل باطریها ، مخزن ، کاهش دهنده صدا ، کنترلر و …..
  • ضد صدا بودن اتاق که حتما باید در ابتدای طراحی اتاق مد نظر گرفته شود .
  • فضای مربوط به استقرار و نگهداری ژنراتور که برای تردد متخصصین به راحتی قابل دسترسی باشد و همچنین فضای لازم برای استفاده از جرثقیل داشته باشد .
  • استفاده از فوندانسیونهای ضد لرزش در زیر ژنراتور.
  • ساختمان محل استقرار ژنراتور که بسته به میزان صدای دیزل ژنراتور میتواند حتی در زیر زمین هم نصب شود به شرطی که امکان گردش و عبور هوا در آن وجود داشته باشد .
  •  منافذ تهویه هوا برای ورود هوای خنک و خروج هوای گرم و گاز خروجی
  •  تجهیزات بالابری برای جابجاکردن ژنراتور که شامل ریل میله ای و بلوک متحرک است .حال با توجه به این نکات میتوانید ابعاد اتاق دیزل ژنراتور مورد استفاده خود را محاسبه کنید

تفکیک محصولات آبادیزل

با استفاده از بخش زیر میتوانید محصولات آبادیزل را که بر اساس تفکیک محصولات مشخص شده مشاهده کنید.